Parapiyasasi.net
Çin’den karışık sinyaller
Yazar: -15 Mart 2023
5

Çin iktisadı Kovid kısıtlamalarının kaldırılmasını takip eden 2023 yılının birinci iki ayında toparlansa da sanayi üretiminin beklentileri karşılayamaması toparlanmanın istikrarsız olduğunu gösterdi.

Ülkede perakende satışlar Ocak-Şubat periyodunda bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 3,5 ile beklentilere paralel arttı. Perakende satışlar aralık ayında yüzde 1,8 düşüş kaydetmişti.

Sanayi üretimi ise birebir periyotta yıllık yüzde 2,4 ile yüzde 2,6 düzeyindeki beklentinin altında arttı. İşsizlik oranı yüzde 5,6 ile yüzde 5,3 düzeyindeki beklentiyi aştı. yüzde 4,5 artış kaydettiği iddia edilen sabit varlık yatırımları yüzde 5,5 yükselişle güçlü bir tablo ortaya koydu.

Bu da Çin idaresinin ekonomiyi canlandırmak için altyapı harcamalarını artırdığının bir işareti oldu. Ülkede konut satışları da iki ayda yıllık yüzde 3,5 yükseldi.

Citigroup Küresel Markets Asya Pasifik Ekonomisti Johanna Chua, “Bu bilgiler muhtemelen, Kovid kısıtlamalarının kaldırılıp iktisadın yine açılmasının akabinde Çin’de devam eden bir toparlanma yaşansa bile, bunun büyük bir patlama üzere olmayacağı görüşünü güçlendiriyor” değerlendirmesini yaptı. Bu ortada Çin Merkez Bankası (PBOC) beklendiği üzere bir yıllık orta vade borç verme tesisi oranını yüzde 2,75 düzeyinde tuttu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar