Parapiyasasi.net
Çin’in Avrupa’ya yatırımı 10 yılın en düşük düzeyinde
Yazar: -09 Mayıs 2023
5

Avrupa ülkeleri Çin’in bir dizi satın alımını engellemek için kuralları sıkılaştırdıkça, Çin’in Avrupa’ya yaptığı yatırım geçen yıl neredeyse on yılın en düşük noktasına geriledi.

Araştırma şirketi Rhodium Group ve Berlin merkezli bir fikir kuruluşu olan Merics tarafından yapılan araştırmaya nazaran, 2022’de yatırımlarda yaşanan yüzde 22’lik düşüş, Avrupa’nın yıllarca Pekin’den yatırım çekmenin peşinde koşmasının akabinde varlıkların satışını denetlemek için yapılan son atakları yansıtıyor.

Araştırmacılar, 2022’de Çinli kuruluşlar tarafından teknoloji ve altyapı kesimlerinde sürdürülen 16 yatırım mutabakatından en az 10’unun, bilhassa İngiltere, Almanya, İtalya ve Danimarka’daki yetkililerin itirazları nedeniyle tamamlanamayacağını tespit etti.

“Artış önümüzdeki yıllarda da sürecek”

Almanya ve İngiltere’de iptal edilen yarı iletken satın almaları üzere mutabakatların birçoğu, Çinli yatırımcı tarafından hedeflenen özel teknolojiyle ilgili incelemelerin akabinde engellendi.

Rhodium Group’tan Agatha Kratz ve Mark Witzke ile Merics’ten Max Zenglein ve Gregor Sebastian tarafından hazırlanan raporda “Gelen yatırımlarda yapılan incelemelerdeki artış muhtemelen önümüzdeki yıllarda da devam edecek” sözleri kullanıldı.

Raporda, 16 yatırım muahedesiyle ilgili çalışmaların hiçbir biçimde kapsamlı olmadığı, zira hükümet incelemelerinin ekseriyetle kamuya açıklanmadığı da belirtildi.

Daha fazla AB ülkesi kontrolleri sıkılaştırmaya hazırlanıyor

Avrupalı ​​düzenleyiciler tarafından engellenen mutabakatlar ortasında Almanya’nın Sai MicroElectronics’in Elmos Semiconductor’ın otomotiv çipi varlıklarını satın almasını yasaklaması, İngiltere’nin Hong Kong’lu Harika Orange’ın elektronik tasarım şirketi Pulsic’i satın almasını durdurması ve İtalya’nın, askeri insansız hava araçları kümesi Alpi Aviation’ın Çin devlet takviyeli şirketlere satışını iptal etmesi de yer alıyor.

Daha fazla AB ülkesinin, geçmiş mutabakatlar için düzenleyici onayını tekrar gözden geçirme yetkileri de dahil olmak üzere, Çin yatırımları üzerindeki kontrolleri sıkılaştırdığının altı çizilen Raporda, “2023’te, inceleme sistemleri Belçika, Estonya ve İrlanda’da da geriye dönük olarak yürürlüğe girecek. Hollanda, hassas teknolojilerin ve güçlerin geriye dönük olarak da gözden geçirilmesine müsaade verecek daha geniş bir inceleme sistemi başlatmayı planlıyor” sözleri kullanıldı.

Raporda, Çin’in AB ve İngiltere’ye yaptığı toplam yatırım düzeyinin 2022’de yüzde 22 düşüşle 7,9 milyar euroya gerilediği belirtildi. Toplamlar, yeni operasyonlara yapılan yatırımların yanı sıra birleşme ve satın almaları da içeriyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar