Parapiyasasi.net
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Devletimiz canla başla çaba etti
Yazar: -14 Şubat 2023
8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin kuşkusu olmasın, devletimiz bakanlıkları kurumlarıyla tüm imkanlarıyla sarsıntı bölgesine bir an evvel ulaşmak için canla başla çaba etmiştir” dedi. “Amacımız konut muhtaçlığını 1 yılda tamamlamaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaybedecek tek bir dakika olmadığı şuuruyla hasar tespiti biten yerde inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başı 30 bin konut inşasına başlayabiliyoruz” formunda konuştu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 35 bin 418’e yükseldiğini açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Artçı sarsıntıların sayısı 3 bin 170’i bulan sarsıntılar, 13 milyon insanımızın yaşadığı vilayetlerimizde ağır yıkımlara yol açtı. Sarsıntının yıkım tesiri 500 kilometrelik alana yayıldı. Bu zelzeleler en güçlü atom bombalarının yüzlercesine denk güç ortaya çıkardı. Kahramanmaraş zelzelelerinin büyüklüğü, yıkıcılığıyla istisnai bir tabiat olayı olarak bedellendiriliyor. Hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşımın her birine rahmet diliyorum. Kurtarılan 105 bin 505 yaralımıza şifalar niyaz ediyorum. Birinci sarsıntıda hasar gören binaların bir kısmı ikinci sarsıntıda çöktü. 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin mesken ve işyeri Etraf Bakanlığı takımları tarafından incelendi. 47 bin binadaki 210 bin konut yıkılacak ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

“250 bin kamu görevlimiz çalışmalarda yer alıyor”

Sıkıntılar birinci etapta arama kurtarma ve yardım çalışmalarında aksamalara sebep oldu. Yakın kentlerden başlayarak, kamu imkanlarını çabucak harekete geçirdik. Kaideleri sonuna kadar zorladık. Ulaşım ve gücün yanı sıra içme suyu ve kanalizasyon altyapıları için ek sıkıntıları beraberinde getirdi. Milletimizin kuşkusu olmasın, devletimiz bakanlıkları kurumlarıyla tüm imkanlarıyla zelzele bölgesine bir an evvel ulaşmak için canla başla uğraş etmiştir. Milletimiz tüm fertleriyle zaten harekete geçmiştir. Birinci saatlerin ve günlerin zorlukları aşıldıkça çalışmalar tesirli hale gelmeye başladı. Türkiye’nin 71 vilayetinden gelenlerle 250 bin kamu görevlimiz çalışmalarda yer alıyor. Direkt arama kurtarmaya iştirak eden takım sayısı 35 bini aştı. İş makinası sayısı 12 bin 335’e, uçak 76’ya gemi sayısı 26’ya ulaştı. 320 seyyar mutfak sıcak Yemek dağıtıyor. Yalnızca Kızılay’ın yemek dağıtımı 20 milyonu, ekmek adedi 22 milyonu buldu. Yardım davetine 100 ülkeden yanıt aldık. 84’ü alandaki çalışmalara katıldı. 4 ülkenin takımı geri döndü. 5 ülke grup göndereceklerini bildirdi. 61 ülkeden 444 uçuşla insani yardım ulaştırıldı. Türkiye’nin bu kara gününde yardımları ve taahhütleriyle yanımızda yer alan dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

“Amacımız konut muhtaçlığını 1 yılda tamamlamak”

Son vatandaşımızı da çıkartana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Arama kurtarma çalışmalarını bitirdikten sonra enkaz kaldırma süreçlerini hızlandıracağız. Oturulamaz her konutu tekrar yapıp sahiplerine teslim edeceğiz. TOKİ bu zelzeleden alnının akıyla çıkmış bir kurumumuzdur. Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1990 öncesi inşa edilen olması, bina standartı konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi göstermekle işi sıkı tutmamızı hatırlatıyor. Kaybedecek tek bir dakika olmadığı şuuruyla hasar tespiti biten yerde inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başı 30 bin konut inşasına başlayabiliyoruz. Birkaç ay içerisinde fay çizgisi uzağında tüm çizgilerin inşasına geçilmiş olacaktır. Çadır, konteyner yurtlarla otel odaları ve kamu misafirhaneleriyle tüm imkanlarla depremzedelerin süreksiz barınma gereksinimlerine karşılık vermeyi planlıyoruz. Emelimiz konut muhtaçlığını 1 yılda tamamlamaktır. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacak, çalışmaların sürmesini sağlayacağız. Bölgede yaşayan vatandaşlarımdan istirhamım kentlerine, ilçelerine, işlerine ve hayatlarına sahip çıkmalarıdır. Yılgınlığa ve yorgunluğa katılmadan beraberce yarasını saracak kayıpları telafi edeceğiz.

“Hiçbir mazlumu sahipsiz bırakmayacağız”

İlk etapta oturulamaz hane başına 15 bin TL, taşınma ve 2-5 bin ortası kira yardımı, hane başına 10 bin TL yardım yapacağımızı açıklamıştım. 100 bin nakdi yardımda bulunuyoruz. Hiçbir mazlumu sahipsiz bırakmayacağız. 50 milyar civarında bunları dayanışma paketi olarak sarsıntıya tahsis ettiler. Zelzele çalışmalarında kullanılacaktır. Ülkemizin ihracatına 20 milyar dolarlık katkıda bulunan bölgenin yine ayağa kalmasını sağlamak için her katkıyı sağlayacağız. Zorlayıcı sebep halinden, 638 bin mükellefimiz yararlanacaktır. AFAD’A ulaşan 8,3 milyar yardımları sarsıntı bölgesi için kullanıyoruz. Kabine üyeleri ve kamu vazifelileri olarak maaşlardan yapılan taahhütlerle AFAD’a 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık. Bakanlarımız birinci günden itibaren canla başla çalışıyor. 890 bini kamu yurtlarında, 50 bini otellerde, 1,6 milyon depremzedenin barınma gereksinimini karşılamış durumdayız. Kendi imkanıyla 2 milyon 200 vatandaşımızın bölge dışına çıktığını kıymetlendiriyoruz. Katar’dan yola çıkan 10 bin konteyneri hizmete vereceğiz. Çok hoş çağdaş konteynerler Katar’da Dünya Kupası esnasında yapılmıştı. Sağolsun Katar Buyruğu gönderiyor. Birinci gemi yolda. Seyahat minimum 7 saat sürüyor.

MEB bağlı tüm okullarda ikinci devirde devam koşulu aramayacaktır. Başka vilayetlerde eğitim 20 Şubat’ta başlayacaktır. Zelzele bölgesinde 95 okulun yıkık ve hasarlı olması 1 Mart prestijiyle isteyen öğrencilerimize Elazığ dahil 11 vilayette başlama imkanı veriyor. Emniyet 73 bin, jandarmamız 65 bin, işçisiyle hizmet veriyor. 10 bine yakın gönüllümüz destan yazıyor. MSB ve TSK Kara, Deniz, Havasıyla tüm ögelerini yardımcı olmak güvenliği sağlamak üzere seferber etmiştir. 28 bin Mehmetçiğimize teşekkür ediyorum. Sıhhat Bakanlığımız 3 bin 759 işçi ile ek sahra hastaneleriyle hizmet veriyor. 5 günde Hatay Havalimanı’nı tekrar devreye aldık. Sarsıntı bölgesine gelen tüm madencilerimizin verdikleri uğraş anılarımızdan silinmeyecektir.

“Ticaret bakanlığı, zelzele fırsatçıları için kontrollerini artırıyor”

Siyaset burada berbatlaştı. Barajların patladığından bahsetmeye başladılar. Toplumsal medyanın attığı iftiralarla bir olma vaktinde Türkiye’de siyaset aşikâr kısmıyla ana muhalefet berbatlaştı. Öbür taraftan, Borsa İstanbul’daki adımlarla alakalı SPK önünde şov yapıyorlar. Milletin paralarının yok edildiğinden bahsediyorlar. Gün birlikte olma vaktidir. Hayatın palavra. Senin mumun çoktan yandı yanmaya devam ediyor. Bu iftiralar milletim tarafından affedilmeyecektir. Afet bölgelerinde dolaşıyorum, dolaşacağım. Ticaret Bakanlığı, zelzele fırsatçılarına göz açtırmamak için kontrolleri artırıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar