• YARIM ALTIN
  5.529,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9390
  % 0,05
 • € EURO
  28,7321
  % -0,01
 • £ POUND
  33,5072
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7152
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  717416,363
  % 1,67
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Tepesi sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Tepesi sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderleri Tepesi sonrasında basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da süren duruma da değinerek, “Çatışma uzadıkça yıkım ve gözyaşı artarak devam ediyor. Türkiye olarak müttefiklerimizle dayanışma içinde hareket ederken savaşın sona ermesi için uğraş harcıyoruz. Savaş gemilerinin Türk boğazından geçmesine müsaade etmedik, savaşın başka bölgelere sıçramasını engelledik” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın mühletinin 17 Temmuz’da sona erdiğini belirterek, “Tahıl Koridoru mutabakatının uzatılması için teşebbüslerimiz devam ediyor. Sayın Zelenski Karadeniz Tahıl Teşebbüsünün devamından yana Sayın Putin’in de kimi teklifleri var. Her iki tarafı da dinliyoruz. Savaşın kazananı barışın da kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış umutlarını tekrar yeşertmek istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını şu biçimde sürdürdü:

Zirvenin ikinci oturumunda Asya Pasifik ortaklarımız bize katıldı. Bu ülkelerle NATO alakalarının nasıl geliştirileceği konusunu ele aldık.

NATO Ukrayna ilgilerini bir üst seviyeye taşımış olduk. Türkiye, NATO’nun açık kapı siyasetini her vakit desteklemiştir. İttifak tarihine baktığımızda yalnızca anayasal isminden ötürü tam 17 yıl kapıda bekleyenleri görürsünüz. Türkiye, ittifakın genişlemesine verdiği prensipli tavrı desteklemiştir.

İsveç’in NATO’ya iştiraki gündemimizde yer aldı. Ülkemizin beklentilerini İsveç’in taahhüdlerini yerine getirmesi konusunu ele aldık. İsveç’in üyelik mevzusuyla ilgili önümüzdeki süreçlerin nasıl şekilleneceğini ele aldık. İsveç, terörle gayrette yol haritası sunacak. İsveç, bizim AB’ye tam üyeliğimize ve gümrük mutabakatının yenilenmesine takviye verecek. İsveç üzerine düşeni yapmayı sürdürecek.

YORUMLAR YAZ