Parapiyasasi.net
Cumhurbaşkanlığından “seçim” genelgesi
Yazar: -15 Mart 2023
6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116’ncı hususu uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine ait 10 Mart 2023 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandığı hatırlatıldı.

Aynı tarihte Yüksek Seçim Şurasının (YSK) Resmi Gazete’nin ikinci yinelenmiş sayısında yayımlanan kararıyla, birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi tarihinin oy verme gününün 14 Mayıs 2023 Pazar günü, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda 28 Mayıs Pazar günü olarak belirlenmesine karar verildiği anımsatılan genelgede, şu sözlere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi’nin Anayasa’nın 79’uncu unsurunda öngörülen ‘Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin tertip içinde idaresi ve dürüstlüğü” unsuruna yaraşır bir halde gerçekleştirilebilmesini teminen YSK ile vilayet ve ilçe seçim konseylerinin bu kapsamdaki çalışmalarına, öbür kamu kurum ve kuruluşlarınca da her türlü işgücü, araç ve gereç takviyesi verilmesi değer arz etmektedir.

Bu prestijle, birlikte yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi’nin muvaffakiyetle gerçekleştirilerek millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması emeliyle ilçe seçim heyetleri başta olmak üzere seçim heyeti başkanlıklarının yer ve araç tahsisi, bilgisayar, yazıcı, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör üzere muhtaçlıkları ile bunları kullanabilen nitelikli işgücü desteğinin rastgele bir aksamaya meydan verilmeden karşılanması konusunda başta mülki yönetim amirleri olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, kamu bankalarının yöneticileri ile güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm tedbirler alınacak ve bu konuda azami çaba ve hassaslık gösterilecektir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar