Parapiyasasi.net
Denizbank/Ateş: 610 milyon dolarlık kredinin maliyeti epeyce uygun
Yazar: -18 Mayıs 2023
6

Denizbank’ın 610 milyon dolarlık seküritizasyon finansmanı temin ettiğini açıklamasının akabinde Bloomberg HT’ye konuk olan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Vademiz 7 yıla çıkıyor. Ortalama vade 4 yılın üzerinde. Büyük yatırımcı olarak baktığımızda EBRD, Dünya Bankası’nın kalkınma bacağı IFC ve Fransa kalkınma bankası Proparco üzere memleketler arası yatırım ve kalkınma bankaları var. Bu süreçle birlikte milletlerarası yatırım ve kalkınma bankalarından temin ettiğimiz fonlama fiyatı 1 milyar doları geçti” halinde konuştu.

Ateş sağlanan finansmana ait, “Dört yılın üzerinde bir vade, son vadesi 7 yıl. Sendikasyon fiyatlarının bir epey altında.3,9 Libor+faizle temin ettiğimiz kredinin maliyeti hayli uygun” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan kredinin veriliş hedefine da dikkat çeken Ateş, “Proparco ve EBRD’nin Türkiye’de zelzele ilintili olarak verdiği birinci kredi. Tıpkı vakitte Proparco’nun Türkiye’de katıldığı birinci seküritizasyon süreci. Bu kredi ile finansman gereksinimi olan bir çok kısma dokunulacak. Bunlardan birincisi zelzeleden etkilenen bireyler ve firmalar olmak üzere, yeşil iktisat yatırımları, daha sonra bayan teşebbüslerine dayanak ve çiftçilerimizin finansmanına takviye olarak sıralanabilir” tabirlerini kullandı.

Ateş, son birkaç yılda taze kaynak olarak 2 milyar doların üzerinde ülkeye para getirmiş olduklarını da kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar