• YARIM ALTIN
  6.283,00
  % -0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9135
  % -0,06
 • € EURO
  31,2273
  % -0,46
 • £ POUND
  36,4529
  % -0,33
 • ¥ YUAN
  4,0460
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3135
  % -0,87
 • BITCOIN/TL
  1253676,282
  % 4,20
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Denizbank’tan dolandırıcılık savlarına ait açıklama

Denizbank’tan dolandırıcılık savlarına ait açıklama

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu’ndan yapılan açıklamada futbol ve iş dünyasının önde gelen birtakım isimlerini dolandırdığı argümanıyla ilgili olarak Levent Büyükdere Şube Müdürü Seçil E. hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada şu sözler yer aldı, “Söz konusu bireye ulaşılamaması hasebiyle Bankamızca Seçil E.’nin yurtdışına çıkma yasağı talep edilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurumumuz da bilgilendirilmiştir.

Bugün prestijiyle (28 Nisan 2023) Teftiş Heyetimizin yaptığı inceleme sonuçlanmış ve kapsamlı inceleme raporu, tüm ekleriyle birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na,

Eş vakitli olarak, inceleme raporunun birer sureti ilgili denetleyici ve düzenleyici kuruluşlara, 28 kamera ile 7 gün 24 saat izlenen Levent Büyükdere Şubemizin kayıtları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere mali polise, Seçil E.’nin kullandığı bilgisayar da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere mali polise teslim edilmiştir.

“Zarar gördüğü tez edilenlerin birden fazla savcılığa başvurmadı”

“Bankamıza yapılan şikayetlerde, mevzunun bir an evvel açıklığa kavuşturulması niyetiyle yönlendirmemize karşın, ziyan gördüğünü tez eden bireylerden pek birden fazla bugüne kadar savcılık müracaatında bulunmamıştır. Bizi takiben gerçekleşen müracaat sayısı bugün (28 Nisan 2023) prestijiyle yalnızca üçtür.

Nakit teslimlerine ait banka sistemi tarafından üretilen rastgele bir doküman bugüne kadar tarafımıza sunulmamıştır. Resmi olduğu sav edilen evraklar, bankacılık sisteminin kayıtlarına dayanarak üretilmediği üzere, Seçil E. tarafından düzenlendiği tez edilen, mevzuatta karşılığı olmayan, afaki meblağlar içeren, ödeme taahhüdü bulunmayan, ajanda yaprağına ya da düz A4 kağıda yazılan bir kısım dokümanlardır. Sav sahiplerinin çok değerli bir kısmı ise Bankamıza hiçbir evrak sunmamıştır.

Bazı tez sahipleri ise şubelerimizdeki hesaplarından çektikleri paraları, şikayetçiler ortasında ismi geçen birinin ismiyle anılan fona katılmak üzere, alışveriş merkezi, restoran ve kafe üzere yerlerde elden teslim etmişlerdir. Kısaca, sistem büsbütün Bankamız ve şubelerimiz dışında, şahıslar tarafından kurulmuş, şikayetçilerden birinin ismiyle anılan farklı bir yapılanmadır.

İddia sahibi şahısların tamamı, bankacılık süreçlerinin nasıl çalıştığına yönelik kâfi bilgi ve donanıma sahip nitelikli yatırımcılardır. Bu şahıslar, Bankamızın yatırım eserlerini yakinen bildikleri üzere, varlıklarını şubelerimizin yanı sıra internet bankacılığı, taşınabilir bankacılık, telefon bankacılığı ve kendilerine nizamlı olarak iletilen varlık ekstreleri üzerinden takip edebilmektedirler. Ayrıyeten her türlü fonun da içinde olduğu tüm yatırım eserlerini e-devlet yahut Merkezi Kayıt Kuruluşu üzerinden, dünyanın her yerinden sorgulayabilme imkanına da sahiptirler.

Bir evvelki açıklamamızda da duyurduğumuz üzere bankalar, kanunla kurulmuş ve bu kanun çerçevesinde tertipli olarak denetlenen prestij ve inanç kurumlarıdır. Basına yansıyan ve temelsiz suçlamalar içeren bu beyanatlara, tabi olduğumuz mevzuat ve bankacılık etiği gereği detaylı ve isim vererek yanıt vermiyoruz. Öbür yandan şuurlu ve kasıtlı olarak Bankamız ve yöneticilerimizin ismi öne çıkarılarak yapılan haberler, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü unsuru manasında banka prestijini zedeleyecek temelsiz haber niteliğinde olduğundan, “Banka Prestijinin Zedelenmesi” kabahati da işlenmektedir. Bu husustaki her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz”

YORUMLAR YAZ