Parapiyasasi.net
Dolar, Euro Ve Altın Fiyatlarında Son Durum
Yazar: -01 Şubat 2021
19

Küresel risk faktörlerinin hesaplanması ile birlikte belirlenen TL/ dolar oranı da yönünü değiştirdi. Borsa da sert düşüşler yaşayan ve uzmanlar tarafından incelendiği zaman BIST100 endeksine takılarak direnç ile birlikte destek seviyesi oluşturan beklentileri oluşturacak açıklamalar yapıldı. ABD senetlerine bakıldığı zaman yüzde 2, yüzde 2,6 oranında bir kayıp meydana geldiği için riskli oranlarla birlikte çıkarak dolar ile birlikte yen gibi olan güvenli varlıklara yöneldi. Bütün incelemeler yapıldığı zaman hisse senetlerinde gözle görülür derecede bir kayıp yaşandı. BIST bakıldığı zaman 100 dikkate alınarak yüzde 4,5 oranında bir kayıp ile birlikte bankacılık sektöründe ki endeks ise yüzde 4,1 oranında bir kayıp yaşadı. Avrupa içerisinde covid-19 virüsü ilk etapta aşılama yapılmasının gecikmesi ile de endişeler gittikçe arttı. Endişelerin artması satışlara da etki etti. Euro incelendiği zaman Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan bir haber ile de yetkili biri tarafından faiz indirimi yapılmasının da beklenen bir haber olduğu açıklandı. Bu indirim haberi ile birlikte mevcut kayıplar daha da arttı.

dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum

TL’de Değer Kaybı Sınırlı Oldu

Küresel piyasalar incelendiği zaman sert baskısı TL’ de değer kaybı meydana geldi. Bu kayıpla beraber buna benzer olan para birimleri de daha sınırlı oldu. TL dolar karşısında değerlendirildiği yüzde 0,7 oranına yakın değer kaybı yaşadı. Buna benzer para birimlerinde yüzde oranları ise 0,7 ila 1,3 oranında bir kayıp istatistiğine göre daha kabul edilir bir performans göstermiş oldu. Ekonomi yönetimi Kasım ayında ki 2020 yılında yaşanan değişim sonrası bununla birlikte daha iyimser tablolar ortaya çıkmaya başladı. TCMB’nin para üzerinde yaptığı politikalar aracılığıyla uzun süredir sıkı bir duruş sergileyen söylemlerden de destek almış oluyor. TL 2021 yılı itibariyle dolar ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,5 oranında sınırlı kalan bir değer kazancı da yaşasa da belirlenen bu kazanç birimine benzeyen farklı türde para birimleri de yüzde 2,5 oranında ve aynı zamanda yüzde 5 oranında değer kaybı da bununla birlikte yaşandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar