• YARIM ALTIN
  5.535,00
  % 0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0055
  % 0,29
 • € EURO
  28,8175
  % 0,11
 • £ POUND
  33,6731
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  3,7137
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  718336,174
  % 1,72
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Dolar/TL haftaya rekorla başladı

Dolar/TL haftaya rekorla başladı

Küresel piyasalarda doların ivme kaybettiğine yönelik sinyaller gelirken, Dolar/TL kurundaki yükseliş ivmesi devam ediyor.

Dolar/TL kuru yeni haftanın birinci süreç gününde 26,25’i aşarak yeni rekor düzeyini test etti. Yılbaşından bu yana dolar/TL’de yükseliş yüzde 40’ı aştı.

Yeni haftanın birinci süreç gününde Bloomberg dolar endeksinde yatay bir seyir dikkat çekiyor.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta boyunca yüzde 1,97 gerilemişti. Bu düşüş, Kasım ayından bu yana en sert haftalık düşüşe işaret etmişti.

Endeksteki düşüş, ABD’de açıklanan enflasyon bilgilerinin sürat kestiğine dair işaretlerin Fed’in faiz artırımlarının sonuna yaklaşıldığı beklentisini oluşturmasıyla sürat kazandı.

Dolarda düşüş öngören yatırımcılar, Fed’in faiz indirmeye başlamasıyla bu hareketin daha da sürat kazanacağı görüşündeler.

Standard Bank G-10 Stratejisi Yöneticisi Steven Barrow Cuma günü yayımladığı notta, “Doların birkaç yıl sürecek bir düşüş trendine girmesi beklentimiz kısmen, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün gevşeme döngüsüne dönüşeceği ve bunun başka merkez bankaları da indirime gitse bile doları aşağı çekeceği gerçeğine dayanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

BNP Paribas Asset Management Fon Yöneticisi Peter Vassallo da “İleriye yönelik en mümkün patika, doların önümüzdeki aylarda zayıf kalması” dedi. Vassallo Avustralya doları, Yeni Zelanda doları ve Norveç kronunda kıymet yararı bekliyor.

Bloomberg Makro Stratejisti Simon White da “Reel getiri eğrisi düzleşirken, dolardaki hakim düşüş eğilimi bozulmadan kalmaya hazırlanıyor” dedi. Lakin farklı görüşte olanlar da var.

Invesco Asset Management’tan Georgina Taylor bilgileri izlemeye devam ettiklerini, enflasyonun şimdi denetim altına alındığından emin olmadıklarını belirtiyor ve dolardan vazgeçmeye hazır olmadıklarını vurguluyor.

Goldman Sachs Group’tan Michael Cahill de dolardaki rastgele bir düşüşün, geçmiş döngülerden daha sığ kalacağı görüşünde.

YORUMLAR YAZ