Parapiyasasi.net
Dövizde Dolar Merkez Sonrası Yükseldi
Yazar: -23 Nisan 2020
13

Dövizde Dolar Merkez sonrası yükseldi. Merkez Bankası’ndan gelen faiz haberi sonrasında beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Dolar fiyatları yükselişe geçti. Dolara dün tarihli bakıldığında, güne 6,94 bandında başladığı ve 7 TL’yi zorladığı görülüyordu. 7 TL bandını aşamayan dolar, yeni güne durağan başlamasına rağmen Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası 6,99 TL’yi gördü.

Petrol Krizinin Etkisi Büyük

Hali hazırda korona virüsü tehdidi ile boğuşan dünya, bir yandan da piyasaları alt üst eden petrol fiyatları ile boğuşuyor. Son dönemde brent petrolün varil fiyatında yaşanan 20 dolar altı seviye, birçok ülke piyasasını derinden etkilemiş durumda. Petrol fiyatlarının düşmesi, gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan yatırımcının iştahını düşürüyor. Talep olmadığında yatırımcı da bulamayan bu ülkeler arasında, Türkiye’de var. Dövizdeki yükselişin sebebi de tam olarak bu gibi görünüyor.

dolar merkez sonrasi yukseldi

Faiz Düştü Dolar Çıktı

Yaşanan süreçte ABD’de yaşanan krizin etkin olması, küresel olarak hissediliyor. Türkiye’de sular daha durağan olsa dahi, faiz indirimi gibi gelen ani bir karar sonrası yatırımcının dövize yüklenmesi, dolar fiyatlarının tırmanmasına sebep olabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar