Parapiyasasi.net
Duayen iş insanı Selçuk Yaşar vefat etti
Yazar: -11 Şubat 2023
11

Bir müddettir hastanede tedavi gördüğü öğrenilen Yaşar için 13 Şubat 2023 Pazartesi günü İzmir Karşıyaka Beşikçioğlu Camii’nde düzenlenecek cenaze namazı sonrası naaşı Soğukkuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Selçuk Yaşar kimdir?

Selçuk Yaşar 1954 yılında Zuhal Krom ile evlendi. Çiftin, Feyhan, Selim ve İdil olmak üzere üç çocuğu dünyaya geldi.

Selçuk Yaşar’ın, teşebbüsçü, yeniliğe açık yapısı, farklı düşünmesi, şirketleşme ve sanayi konusunda ürettiği fikirleri, babası ve ailesiyle birlikte Türkiye’nin birinci boya üretimi ve markası DYO’nun kurulmasında değerli rol oynadı. Ülkemizde yabancı sermaye paydaşlığıyla kurulan birinci şirketlerden olan DYOSAD, inşaat boyalarının akabinde bölümünü geliştirecek sanayi boyaları ve matbaa mürekkeplerine yatırım yaptı. DYO, Selçuk Yaşar’ın vizyonuyla yaratılan istihdam, üretilen kaliteli eserler, çalışanların gelişimine verilen kıymet, bölüme kazandırılan bayilik sistemi ve iş ortaklarıyla kurduğu güçlü bağlar ile Türkiye’nin öncü ve önder kurumlarından biri haline geldi ve Yaşar Topluluğu’nun kuruluşuna giden yolda atılan birinci adım oldu.

b54ac40c 3caa 4d1a 915d 004937ad9bc gRaC

Türkiye’de tarıma dayalı endüstrinin öncüsü olan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi gayesiyle birçok değerli projeyi hayata geçirdi. 1970’li yılların güç şartlarında Türkiye’nin kalkınmasındaki en temel muhtaçlığın tarıma dayalı endüstrinin gelişmesi olduğuna inandı. 1973’te Pınar Süt’ün kuruluşu, ülkenin gelişimine, Selçuk Yaşar’ın sürdürülebilir paha yaratma gayreti ile yeni dalların doğmasına, yeni iş alanları yaratılmasına ve dalın gelişmesine katkı sağladı ve Pınar Süt, Türkiye için bölgesel ve toplumsal kalkınma modeli oldu. Birbirine bağlı bu kesimlerin gelişimi, birebir vakitte ülkenin tarım ve hayvancılığının da gelişimi demekti. Selçuk Yaşar, yem gereksinimini karşılama, nitelikli yemler üreterek hayvan randımanını artırma hedefleriyle yem ve besicilik faaliyetlerine yatırım yaptı. Teşebbüsçü ruhuyla tekrar bir gereksinimi görerek Pınar Et’i kurdu.

1970’li yılların başında Çeşme’nin turizm potansiyelini görerek büyük bir turizm yatırımına imza attı ve birinci beş yıldızlı tatil köyü Çeşme Altın Yunus’u hizmete açtı.
Selçuk Yaşar, kültür balıkçılığının ehemmiyetine ve toplumun protein gereksiniminin balık üretiminin artışıyla desteklenmesi gereğine inanarak bölümün doğuşuna öncülük yaptı. Entegre hindi üretim tesisi de hayvancılık dalına yapılan kıymetli yatırımlardan biri oldu.
Kurumsallaşmaya ve sürdürülebilirliğe çok ehemmiyet vererek şirketlerinin “Bilim Birlik Başarı” ile yönetilmesini unsur edinen Selçuk Yaşar’ın ülkenin güzel eğitim almış gençlerle büyüyeceğine ve gelişeceğine olan inancı ile üniversite kurma hayali, 2001 yılında gerçekleşti. Yaşar Üniversitesi, on bine yakın öğrencisi ve akademisyenleri ile ulusal ve milletlerarası alanda öne çıkan üniversitelerden biri olma yolunda ilerliyor.

Kurduğu şirketler, vakıflar ve üniversite ile ülkemize sayısız eser kazandıran Selçuk Yaşar, 2004 yılında Yaşar Topluluğu Onursal Lideri oldu.

Sivil toplum gönüllüsü

Selçuk Yaşar, toplumun ve ülkenin düzgünlüğü için birlikte hareket etmenin değerini bilerek geleceğin Türkiye’sini şekillendiren, toplumun problemlerine hassas ve her vakit tahlil için istekli bir endüstrici ve vatandaş oldu.
TÜSİAD’ın kuruluşunda ve birinci idare şurasında Türkiye’nin önde gelen endüstrici ve iş insanlarıyla birlikte sorumluluk aldı.

Süt, et ve besin endüstrilerinin gelişmesine, yurt dışında tanıtılmasına katkı sağlamak maksadıyla SETBİR’in (Süt, Et, Besin Sanayicileri ve Üreticileri Birliği) kurulmasına öncülük etti.
Ege Bölgesi’nde endüstrici ve iş insanlarının önderliğinde, sanayi ve ticaretin büyümesi, global seviyede bir gelecek ile toplumsal refahın artırılması emelleriyle ESİAD’ın (Ege Endüstrici ve İş İnsanları Derneği) kuruluşuna öncülük etti, Yüksek İstişare Şurası Başkanlığı’nı yaptı.
Türkiye’de boya sanayiinin gelişimini desteklemek üzere sanayicilerle bir ortaya gelerek BOSAD’ın (Boya Sanayicileri Derneği) kurucularından oldu.

Selçuk Yaşar, beşere, beşerler için üretmeye, kıymet yaratmaya her vakit değer verdi.
Sanayici ve aydın şahısların yalnızca ekonomik kalkınmaya değil, toplumsal kalkınmaya da değer vermesi ve katkıda bulunması gerektiğine inandı. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı ile toplumsal alanda yatırımlar yaptı.
Gençlik periyotlarında faal spor yapan Selçuk Yaşar, üyesi ve lideri olarak en büyük destekçisi olduğu Karşıyaka Spor Kulübü’nün Onursal Başkanı’ydı.

Selçuk Yaşar hassas bir iş insanı olarak çeşitli bahislerde kitap ve makale yazarak fikirlerini paylaştı. Deneyimlerden ders çıkarmanın ve eğitimin gereğini daima vurguladı.
Kurum içi ve kurum dışı birçok yayının çıkarılmasına öncülük eden Selçuk Yaşar, yayıncılığa 1961 yılında ‘DYO’dan Haberler’ mecmuası ile başladı. Daha sonra uzun yıllar ‘Bilim Birlik Başarı’ mecmuasını yayınladı. Ege Ekspres Gazetesi, Gazete Ege, Periyot Mecmuası üzere yayınlar da çıkaran Selçuk Yaşar, güçlü bir iletişimciydi.

İlhan dolu ömür

“Bilim Birlik Başarı” unsuruyla, ülke sevdasıyla Türkiye’yi sayısız birincilerle buluşturan Selçuk Yaşar’ın hayatı hepimiz için değerli örnekler ve ilhamla dolu. Selçuk Yaşar, şirketlere, vakıflara, kuruluşuna öncülük ettiği sivil toplum kuruluşlarına, toplumda dokunduğu insanların ömrüne yenilikçi, araştırmacı, yapan, vizyoner, teşebbüsçü ve öncü kişiliğiyle kıymet kattı.
Danimarka İzmir Fahri Konsolosluğu yapan, Danimarka Kraliçesi tarafından “Üstün Hizmet Nişanı”na layık görülen Selçuk Yaşar’a, Ege Üniversitesi Senatosu ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanı verildi.
Selçuk Yaşar, 1997 yılında ülke iktisadına ve topluma katkıları sebebiyle “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile onurlandırıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar