Parapiyasasi.net
EBRD: Sarsıntı bölgesinde master plan üzerinde çalışıyoruz
Yazar: -15 Mart 2023
8

EBRD Lider Yardımcısı Jurgen Ringterink “Deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk bir kaynak ayırdık. Önümüzdeki Pazartesi günü bunun ayrıntılarını yatırımcı konferansında Brüksel’de açıklayacağız” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Ringterink “Öncelikle sizin küçük ve orta ölçekli şirketlerinizi desteklemek istiyoruz. Onların şu anda likiditeye gereksinimleri var. Şu anda orada ortak bankalarla, lokal bankalarla çalışıyoruz ve onlara gerekli olan finansmanı sağlıyoruz. İkinci kıymetli nokta da altyapı. Burada belediyeler devreye giriyor. Demir yolları üzere yine inşalar kelam konusu” halinde konuştu.

Kaynağın ayrılmasında EBRD’nin önceliklerinin Türkiye’nin öncelikleri olacağının altını çizen Ringerink “Şu anda önceliğimiz bölgede bulunan insanlara, KOBİ’lere yardım etmek olacak.

Biz şu an sarsıntı sonrasında birinci tesirleri görebiliyoruz; ancak uzun vadeli tesirlere karşı da dikkatli olmamız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, şu anda yaşanan iç göçün çok kalıcı bir halde gerçekleşmemesi. Münasebetiyle orada mahallî ekonomiyi desteklemek çok önemli” tabirlerini kullandı.

Rinkerink “Master plan üzerinde çalışıyoruz. Zelzele bölgesinde daha düzgününü inşa edebiliriz. Bu noktada mevcut altyapının tamiri çok değerli olacak. 1,5 milyar büyük bir meblağ fakat buradaki sarsıntının ziyanına baktığınız vakit çok da küçük” diye konuştu.

Rinkerink “Türkiye’de şu anda 8 hastaneyi finanse ettik. Bunlardan bir tanesi Gaziantep’te. Bu hastanede rastgele bir meşakkat yoktu, sarsıntıdan ziyan görmedi. Burada kalitenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor ve EBRD buna çok dikkat ediyor. Sarsıntı bölgesindeki iki hastanenin Mayıs ayında faaliyete geçmesini bekliyoruz” yorumunu yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar