Parapiyasasi.net
EBRD, Türkiye için yaptığı 2023 büyüme iddiasını değiştirdi
Yazar: -16 Şubat 2023
6

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye için 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan evvel açıkladığı %3.5’lik 2023 büyüme kestirimini %3’e düşürürken, afetlerin Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sını (GSYH) %1 kadar aşağı çekebileceğini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli iki zelzele, 10 vilayette büyük yıkıma neden olmuştu. Yapılan son açıklamaya nazaran iki sarsıntıda 35 bin 418 kişi hayatını yitirdi.

EBRD; aylık raporunda, en çok finansman sağladığı ülke olan Türkiye’de önümüzdeki aylarda artış göstermesi beklenen inşaat faaliyetlerinin altyapı ve tedarik zincirlerindeki tahribatın tesirini hafifleteceğini öngördü. Banka, %1’lik GSYİH daralmasının “makul bir tahmin” olduğunu tabir etti.

EBRD baş ekonomisti Beata Javorcik Reuters’a yaptığı açıklamada, “Deprem büyük ölçüde, tarım bölgelerini ve hafif sanayi üretimi yapılan bölgeleri etkiledi, hasebiyle öteki bölümlere yönelik tesiri kısıtlı kaldı” diye konuştu.

EBRD, Türkiye’nin giderek büyüyen dış finansman muhtaçlıklarının ve 2023 seçimlerine bağlı belirsizliklerin de ülke için önemli ekonomik zafiyet oluşturduğunu söz etti.

Raporda, “TL 2015’ten beri enflasyondan daha süratli paha kaybederken ülkenin ihracatı da, masrafların ABD doları cinsinde düşük kalmasının dayanağıyla arttı” tabirleri yer aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar