Parapiyasasi.net
Ekran kartı fiyatları neden yükseldi?
Yazar: -17 Şubat 2021
15

Ekran kartı fiyatları neden yükseldi? Son zamanlarda pek çok kullanıcı ekran kartı almak isterken yüksek fiyatlar ile karşılaşıyor.

Son zamanlarda pek çok ürünün fiyatı yükselmeye başladı. Örneğin RTX 3090 ekran kartı 20.000 liranın altında bir fiyat etiketine sahip iken şu anda 30.000 liranın üzerine çıkmış durumda. Aynı şekilde bazı ürünlerde de stok sorunu yaşanıyor. Bu gibi sorunların sebebi üretici firmaların bilerek fiyatları yükseltmesi değil, bu sorunun arkasında bambaşka sebepler bulunuyor.

Ekran kartı fiyatları neden yükseldi?

Ekran kartı veya bunun gibi pek çok ürünün fiyatları son zamanlarda yükselmeye başladı. Ülkemizde dolar düştüğü halde ürünlerdeki artış dikkat çekti. Bu durum yalnızca bizim ülkemizde değil dünya genelinde yaşanıyor. Bu durumun sebeplerinden birisi yarı iletken sorununun ortaya çıkması. Yarı iletken üretimi belirli bir seviyede devam ettiği için yarı iletken üreticileri firmaların taleplerine yetişemiyor, bu da stok sorununu meydana getiriyor.

Yaşanan talep patlaması hammaddelerin fiyatlarını yükselttiği için ürünlerde de bir fiyat artışı görülüyor. Meydana gelen bu fiyat artışı pek çok müşteriyi derinden etkileyebiliyor. Bu durumun bir diğer sebebi karaborsacılık ve madencilik olmakta. Madenciler ekran kartlarını yoğun bir şekilde aldığı için piyasada ekran kartı kalmıyor. Bu da diğer müşterilerin ekran kartlarına ulaşmasında zorluk çektiği anlamına geliyor. Bu durum az önce de belirttiğimiz gibi hammadde yetersizliğinden dolayı üretimi tetikliyor.

Ekran kartı fiyatları

Ürün fiyatlarını arttıran bir diğer etken kargo fiyatları olmakta. Deniz taşımacılığı, uçak taşımacılığı veya diğer kargo taşımacılığında ülkeler arası kargo hizmeti sağlanırken son zamanlarda yaşanan yoğunluk bu firmaları da etkiledi. Yeterli miktarda kargo olmadığı için yani talepte büyük bir artış olduğu için kargo fiyatlarında da ciddi bir artış yaşandı. 2.000 dolarlık bir kargo ücreti 10.000 ile 20.000 dolar arasına yükseldi. Yaşanan bu durum ürün fiyatlarının artmasında etkin bir rol oynuyor.

Genel olarak ekran kartı, işlemci, RAM veya bunun gibi pek çok parçanın neden fiyatının arttığını bu konuda bahsettik. Özet geçmek gerekirse talep artışı, kargo fiyatları ve hammadde yetersizliği bu durumu tetikliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar