Parapiyasasi.net
Elektrikte gün öncesi piyasası azami fiyat limitinde indirim
Yazar: -01 Mart 2023
4

Resmi Gazete’de yayımlanan Güç Piyasası Düzenleme Heyeti (EPDK) kararına nazaran Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Taban ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine Ait Adap ve Temellerin süreksiz birinci hususunun beşinci fıkrasında değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Güç Piyasası Düzenleme Heyeti’nin (EPDK) kararına nazaran ilgili piyasalarda minimum fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri ise 3 bin 50 TL/MWh olarak uygulanacak.

Yapılan değişiklikte, “Bu fıkra kararının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Heyet tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar ilgili piyasalarda minimum fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri ise 3 bin 50 TL/MWh olarak uygulanır. Bu uygulama mühletince bu Tarz ve Asılların dördüncü hususunun ikinci fıkrası kararları uygulanmaz.” tabirlerine yer verildi.

Gün öncesi piyasası, elektriğin teslimat gününden bir gün öncesinde, elektrik ticareti ve dengeleme faaliyetleri için kullanılan, piyasa işletmecisi tarafından işletilen organize piyasa olarak tanımlanıyor. Piyasa, elektrik gücü referans fiyatını belirleme gayesi taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar