• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9470
  % 0,09
 • € EURO
  28,7342
  % -0,02
 • £ POUND
  33,4952
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2800
  % 0,46
 • BITCOIN/TL
  717760,569
  % 1,57
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Enerjisa öncülüğündeki kurumlar “Daha Düzgün Bir Gelecek” platformunda buluştu

Enerjisa öncülüğündeki kurumlar “Daha Düzgün Bir Gelecek” platformunda buluştu

Kamu, iş dünyası, akademi ve sivil toplumdan birçok paydaşın yer aldığı platformun tanıtım toplantısı İstanbul Fişekhane’de gerçekleştirildi.

Platformu destekleyen ve müşavere heyetinde yer alan kurumlar ortasında, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkiye İktisat Araştırmaları Vakfı, TÜBİTAK MAM, İTÜ Güç Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi İklim, Güç ve Etraf Araştırmaları Merkezi, Güç Verimliliği Derneği ve Tiyatro Kooperatifleri bulunuyor.

Platform birinci olarak, Türkiye’deki işletmelerin verimlilik konusundaki mevcut durumları, öncelikleri, gelecek beklentileri ve risklerini ortaya koyan “Türkiye Randıman Araştırması Raporu”nu yayınladı.

18 farklı vilayetten, 12 kesimden 1249 işletmenin katıldığı sektörel ve bölgesel tahliller içeren rapora nazaran, verimlilik artırma konusunda teşebbüs yapan işletme oranı yüzde 22 olarak açıklandı. Büyük ölçekli işletmelerde bu oran yüzde 17’ye geriliyor.

Şirketlerin verimlilik odaklı çalışmalarında gereç tasarrufu, atık azaltımı ve geri dönüşüm alanları başı çekiyor. Ayrıyeten şirketler data tahlili araçlarına yatırım yapsalar da bilgi tahlilini aktif bir halde yapamıyor ve bu durum verimsizlik döngüsüne yol açıyor.

Rapora nazaran, plastik kullanımının azaltılması, karbon idaresi ve atık idaresi üzere çevresel aksiyonların maliyeti değerli bir mahzur olarak görülmüyor.

Öte yandan uygun finansman imkanları, hibe, kredi ve kaynak verimliliği tahlilleriyle ilgili bilgilendirme sağlanması da verimliliği sağlayacak en önemli kaynaklar ortasında yer alıyor.

“Enerji son üç yılda dünyadaki ekonomik dengeyi değiştirdi”

Enerjisa Güç İdare Şurası Lideri Kıvanç Zaimler, toplantıda yaptığı konuşmada, global değişim ve dönüşüm sürecinde güç kesiminin kıymetli bir rolü olduğunu belirtti.

Başarılı projelerde iş birliğinin kıymetli olduğunu vurgulayan Zaimler, “Özel bölümün, kamunun, akademinin, medyanın, bağlantı kanallarının hepsinin iş birliğine gereksinim var. Enerjisa Güç bu projede Türkiye’nin birçok kıymetli paydaşını Türkiye için bir ortaya getirmiştir.” dedi.

Enerjisa Güç Üst Yöneticisi Murat Pınar da son devirde dünya genelinde yaşanan güç krizi, savaş ve salgın sonucunda gücün dünyanın en kıymetli gündem hususlarından bir olduğunu lisana getirerek, “Böyle bakınca da güç son üç yılda bütün dünyadaki ekonomik dengeyi değiştirdi.” sözünü kullandı.

Yeni kurulan platforma ait de değerlendirmelerde bulunan Pınar, “Bir kederin parçasıysanız tahlilin de sorumluluğunu almak durumundasınız. Enerjisa olarak IDEMA ve TBWA/İstanbul ile birlikte akademi, kamu ve STK üçgeniyle bir arada tahlil yolları için neler yapabiliriz diye düşündük ve aklımıza bu geldi.” diye konuştu.

Dünyadaki yeni trendlere bakıldığında uçtan uca bir verimlilikten kelam edildiğine dikkati çeken Pınar, şunları kaydetti:

“Hikayeye, materyal ve insan kaynağının yanı sıra inovasyon, teknoloji, dizayn, müşterinin beklentisini anlamak, pazarlama, marka pahası üzere mevzuların hepsini değerlendirdiğinizde aslında yüzdeli büyümelerden çarpanlı büyümelere gidiyorsunuz. Bizim de amacımız buydu. Türkiye öyküsüne baktığımızda son 5 yılda 248 milyar dolarlık güç ithalat faturamız var. Güç Bakanlığımız bununla ilgili önümüzdeki yol haritası ve stratejiyi kıymetlendiriyor. Bir açıklama yaptı. Biz de bunun bir modülü olarak orada yer almayı planlıyoruz.”

YORUMLAR YAZ