Parapiyasasi.net
Enflasyon Borsa İlişkisi
Yazar: -20 Ocak 2021
24

Enflasyonun her ekonominin azılı düşmanı olduğunu düşünmek mümkün. Ülkemizin bazı dönemlerinde yüksek enflasyon kendini net bir şekilde göstermiş, üretici ve tüketici açısından işler hiç iyi gitmemişti. 2021 yılına girilirken enflasyonun etkileri en ufak detaylarda dahi güçlü vurgularla gözlemlenebiliyor. Üreticiler için hammadde pahalılığı, kur artışı, yüksek faizler öne çıkarken, tüketiciler için eldeki paranın değersizleşmesiyle alım gücünün düşmesi sonucu ortaya çıkan yaşam pahalılığı baş ağrıtıyor.

Yüksek enflasyonun genel fiyat seviyesinde olumsuz etkiler bıraktığında hemfikiriz. Peki enflasyon ve borsa arasındaki ilişki nasıl ilerliyor? Yüksek enflasyon riski borsalar için bir tehdit oluşturuyor mu? Enflasyonun borsalara etkisi nasıl gerçekleşiyor?

Enflasyon, Borsaları Olumsuz Etkiler Mi?

Finans piyasaları ile borsa ilişkisi hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bunlardan ilki, enflasyonun yükselmesinin sermaye piyasalarındaki volatilitenin daha fazla olmasıyla açıklanmaktadır. Buna göre yüksek enflasyon ile finansal araçların oynaklık seviyeleri yükselecek, borsada belirsizlik hâkim olmaya başlayacaktır. Bu belirsizlik kendisi tavan ve taban fiyat değişimlerindeki ani manevralarla gösterebilecektir.

Diğer bir görüşe göre, enflasyon ile borsa arasında ilişkinin anlamlandırılabilmesi pek kolay değildir. Yüksek enflasyonun uzun dönem devam ettiği süreçte, enflasyon ve borsa ters yönlü bir etkileşime sahiptir. Kısa dönemde bu etki işlem hacmi üzerinden pozitif bir yön almaktadır. Kısa ve uzun dönemin birlikte ele alınmasıyla olumsuz bir etkiden söz edilebilmektedir.

Ülkemizde yapılan çalışmalarda Borsa İstanbul ve BIST 100 endeksi ele alınmıştır. Borsa hareketlerinin enflasyon ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını açıklayan bu çalışmaya karşın bir başka çalışmada pozitif bir etkinin gözlemlendiği bildirilmiştir. Yüksek enflasyonda yurtiçi borsaların oynaklığının arttığı ortaya çıkarılmıştır. Bu da iki paragraf önce belirttiğimiz görüşün anlam kazandığını göstermektedir. Ancak fiyat istikrarı ortaya çıktığında işler biraz ilginçleşmektedir. Çünkü bu süreçte enflasyon ve borsa arasında mantıklı hiçbir etkileşime rastlanmamıştır.

Yazımızın sonuna doğru hisse senetlerinin beklenen enflasyona karşı güvenilir bir liman oluşturduğunu belirtebiliriz. Ancak beklenmeyen enflasyon durumunda hisse senetlerinin bu özelliğini kaybetmeye başladığı ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak yüksek enflasyonun borsalarda yüksek volatiliteye sebep olabilecek faktörler içerdiğini bilmekteyiz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar