Parapiyasasi.net
EPDK’dan yeni düzenleme
Yazar: -28 Şubat 2023
10

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Düzenleme ile sarsıntıdan etkilenen bölgelerdeki tedarikçinin de üreticinin de mümkün finansal kahırlarına karşı arz güvenliğinin sekteye uğramaması amaçlandı.

Açıklamada “Piyasa iştirakçileri tarafından Piyasa İşletmecisine iletilen faturaların bedelleri, birebir piyasa iştirakçisinin fatura borçlusu olması durumunda borç meblağı toplamı fatura bedelinden düşülmek kaydı ile Piyasa İşletmecisi tarafından alacaklı piyasa iştirakçilerine yapılacak ödemeler, en geç fatura bildirim tarihini takip eden yedi işgünü içerisinde, ilgili fatura periyodu için piyasa iştirakçilerinden tahsil edilen tüm fiyatların net alacak fiyatlarına oranına nazaran, Piyasa İşletmecisi tarafından işletilen piyasalara ait olarak piyasa iştirakçisinin müddetinde ödenmemiş borçları düşülerek Piyasa İşletmecisinin merkezi uzlaştırma kuruluşundaki hesabından, aracı bankalar kullanılarak ödenir. Bu ödemelerin yapılmasını müteakip bir sonraki ön uzlaştırma bildirimi yayımlanana kadar yeni bir tahsilat yapılırsa bunlar da birinci cümledeki yordama nazaran alacaklı piyasa iştirakçilerine dağıtılır” sözleri yer aldı.

Buna nazaran, üretici ile tedarikçi ortasında faturalandırmada temel olan sayaçlar her ayın 30’unda ölçülür. Sayaç pahaları de ayın 12’sinden evvelki son iş gününe kadar EPİAŞ’a bildirilir. EPİAŞ da bu pahalara nazaran hesaplamasını yapar tedarikçinin portföyündeki tüketicileri için ne kadar elektrik çektiğini üreticinin de ne kadar ürettiğini ve sisteme arz ettiğini hesaplar.

EPİAŞ üreticiden bu bedele nazaran faturasını göndermesini talep eder, tedarikçiye de çektiği gücün bedeli olan faturayı gönderir. EPİAŞ tedarikçiden gelen para girişi çerçevesinde üreticilere üretim bedellerinin karşılığı olan meblağı gönderir.

Düzenleme öncesi EPİAŞ birinci faturayı kim yani hangi üretim santrali kestiyse birinci olarak ona ödeme yapıyordu. Fiyat ödemesi fatura kesme sırasına nazaran ilerliyordu.

EPDK’dan yapılan açıklamaya nazaran, yapılan düzenlemelerle yekün olarak tedarikçilerden gelen bütün meblağ eş vakitli olarak bütün üretim santrallerine fatura meblağlarına nazaran hisse edilecek. Böylelikle kimse sıra beklemeyecek ve bilhassa zelzele bölgesindeki üretim santralleri nakit akışında sorun yaşamayacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar