• YARIM ALTIN
  5.533,00
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9828
  % 0,18
 • € EURO
  28,7720
  % 0,01
 • £ POUND
  33,7605
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  3,7224
  % 0,53
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  717552,284
  % 1,62
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Erdoğan: Putin’in tahıl mutabakatının devamını istediğine inanıyorum

Erdoğan: Putin’in tahıl mutabakatının devamını istediğine inanıyorum

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan 3 günlük Körfez tipine öncesi İstanbul’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu.

Bugün sona eren tahıl koridoru konusunda “Bugün yapılan açıklamaya karşın, Rusya Devlet Lideri Putinin bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum” diyen Erdoğan gerekirse Ağustos’tan evvel de telefonla Putin ile bu mevzuyu konuşabileceğini lisana getirdi.

Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacminin, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Erdoğan, tahıl mutabakatı ile dünya piyasalarına 33 milyon tondan fazla tahıl eseri sevk edildiğini hatırlattı. İlgili tüm taraflara teşekkür eden Erdoğan, “Bugün yapılan açıklamaya karşın, Rusya Devlet Lideri Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum. Ben de ziyaretimin dönüşünde Sayın Putin ile görüşeceğim.

Biliyorsunuz, İstanbul’da tahıl koridoru ile ilgili çalışmaları yürüten bir heyet var. Lakin biz bugün gerek dışişleri bakanım muhatabıyla bir görüşme yapacak ve bu görüşme ile birlikte temenni ediyorum ki bir hız alırız ve aralık vermeden yolumuza devam ederiz. Tahminen de Ağustos’u beklemeden Sayın Putin ile telefon görüşmesi yaparak adımlarımızı atarız” tabirlerini kullandı.

“Ziyaretin iki nedeni var”

Suudi Arabistan’ın müteahhitlik alanında özel bir pozisyona sahip olduğunu aktaran Erdoğan, “Orada 25 milyar dolarlık iş yapılıyor. Türk firmalarının daha fazla rol oynamasını istek ediyoruz” diye konuştu.

Körfez ülkelerinin Türkiye’de kimi varlıkları satın alabileceklerini söyleyen Erdoğan, “Bu ziyaretin iki ana başlığı var, bir yatırımlar boyutu var, bir oburu de finans boyutu var ve her ikisinden de çok çok umudumuz var” sözlerini kullandı. Erdoğan, “Ama kimi cambazların söylediği üzere BOTAŞ’ın satılması yok. Biz neyin alınacağını satılacağını çok yeterli biliriz” diye ekledi.

YORUMLAR YAZ