Parapiyasasi.net
Euro için kritik bilgi
Yazar: -09 Mayıs 2023
4

Fed’in para siyaseti patikası açısından kritik ehemmiyetteki enflasyon dataları beklenirken, gelişmiş ülke para ünitelerini de volatil bir hafta bekliyor.

Euronun da Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz artış suratını yavaşlatmasının akabinde ABD merkezli gelişmelere odaklandığı görülüyor.

Bu durum bilhassa birtakım dolar boğalarının opsiyon fiyatlamalarının gitgide ayı piyasasına döndüğü bir devirde bilhassa euro için geçerliliğini koruyor.

Euro/Dolar paritesinde bir haftalık durumlarda, dalgalanmaktan kaçınmak için kullanılan riskten korunma süreçlerinde en likit opsiyon mukavelesinde satım ve alım opsiyonu ortasındaki volatilite farkını gösteren gösterge bu hafta Şubat 2022’den bu yana en yüksek düzeyine yükseldi. Alım opsiyonları da satım opsiyonlarını geride bıraktı.

ABD TÜFE dataları euro için kritik değer sergilerken, euro uzun kontratlarından kâr almayı seçenlerin zamanlamayı yanlış ayarlamış olabileceği bedellendiriliyor.

AMB cephesinde şahin mesajlar

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) şahin üyelerinden Martins Kazaks yatırımcıların faiz artışlarının Temmuz’da biteceğini varsaymaması gerektiğini belirtti.

Bloomberg’e telefonda konuşan Kazaks “Bunun şimdi net olduğunu düşünmüyorum. Hâlâ almamız gereken yol var ve enflasyonu denetim altına almak için daha fazla fazi artışı gerekebilir” dedi.

Piyasalardaki faiz fiyatlamalarına da değinen Kazaks gelecek yıl bahar aylarında faiz indirimi fiyatlamasını “ciddi derecede erken” olarak yorumladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar