Parapiyasasi.net
Facebook Kripto Para Projesi Olan Libra Nedir?
Yazar: -08 Mayıs 2021
13

Kripto para piyasasının revaçta olduğu dönemde Facebook’un yeni bir projeye imza attığı duyulunca insanların aklında facebook kripto para projesi libra nedir? Sorusu geldi. Aslında ilk çıkış tarihinden önce isminin Libra olduğu duyurulsa da daha sonraları ismi Diem olarak değiştirilmiştir. Facebook, markasının piyasa değerini korumak adına kripto para çıkartması ile kendi adına güzel bir reklam yapmıştır.

Facebook Libra Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

Eski adı Libra olan Diem para birimi, Facebook tarafından 2019’da çıkacağı öne sürülen bir ödeme düzenidir. Bu blockchain tabanlı para birimi, banka hesabı olmayan kişilerin paralı hizmetlere ulaşmasını amaçlıyor. İlk çıkış tarihi 2020 olarak belirlense de daha sonraları çeşitli sebeplerden ötürü bu tarih 2021 yılına kadar ileri alınmıştır.

Facebook Libra Para Birimi Bir Kripto Para Mıdır?

Uzmanlar tarafından Facebook Libra’nın kripto para birimi olmadığı söylense de bunun karşılaştırmasını yapmadan anlamamız mümkün değildir.

  • Bir kripto parada kullanılan blockchain izne dayalı olmaz. Ancak Libra, izne dayalı bir blockchain sistemine sahiptir.
  • Kripto paralarda erişimi kontrol eden biri veya bir şey yoktur. Libra’da ise Libra Association’ın üyelerinin iznine ihtiyaç duyacaksınız.
  • Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar sansüre dayanıklıdır. Ancak Libra’da böyle bir durum söz konusu değildir.

Yukarıda bahsedilen maddelerden ötürü Facebook para birimi olan Libra’nın bir kripto para olarak değerlendirilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Libra, satın alımlarda veya satışlarda kullanabileceğiniz bir dijital para birimidir. Bu para birimi kripto para yerine geçmez.

Facebok Kripto Para Projesi Olan Libra Nedir?
Facebok Kripto Para Projesi Olan Libra Nedir?

Facebook Libra’nın Değeri Nasıl Belirlenecek?

Facebook Libra’nın fiziksel para ile destekleneceğini dile getiriyor. Ayrıca bu para birimini kullananların bu parayı istedikleri her zaman gerçek para ile değiştirebileceğini de söylüyor. Libra’nın değeri Euro, doları ve sterlin gibi fiziksel para birimleri yardımı ile sabitlenecek.

Ayrıca Libra’nın uygulaması olan Calibra uygulaması ile kullanıcılar, Libra para birimini kaç kişinin kullandığını görebilecek. Kendinize özel seçtiğiniz para birimi ile olan değer ilişkisini de görebileceksiniz. Örnek vermek gerekirse, 1 Libra 1 Lira ise bunu uygulama size söyleyecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar