• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9644
  % 0,13
 • € EURO
  28,7129
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4762
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  717870,451
  % 1,53
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Faizi 250 baz puan artıran TCMB’den miktarsal sıkılaşma bildirisi

Faizi 250 baz puan artıran TCMB’den miktarsal sıkılaşma bildirisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni periyotta ikinci faiz artışı kararını aldı.

TCMB siyaset faizini yüzde 15’ten yüzde 17,50 düzeyine çıkardı.

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi faizin yüzde 20’ye çıkarılması istikametindeydi.

TCMB karar metninde dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için nakdî sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiğini vurguladı.

Metinde global enflasyonun düştüğü, bununla birlikte hala uzun devir ortalamalarının ve merkez bankalarının gayelerinin üzerinde seyrettiği belirtilirken bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankalarının nakdî sıkılaştırma sürecine devam ettiği tabir edildi.

“Enflasyon ana eğiliminde yükseliş sürüyor”

TCMB, Türkiye’de yakın periyoda ait göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiğini, bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet istikametli baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılığın belirleyici olduğunu söyledi.

TCMB, bunlara ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın da enflasyon üzerinde ek olumsuz tesir yapacağını öngördü.

“Cari istikrardaki güzelleşme fiyat istikrarına katkıda bulunacak”

TCMB direkt yabancı yatırımlar, dış finansman şartlarındaki besbelli düzgünleşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin takviyesiyle cari süreçler hesabındaki dengelenmenin fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağını söz etti.

Karar metninde orta vadeli yüzde 5’lik enflasyon gayesine vurgu yapılırken, enflasyon görünümünde besbelli düzgünleşme sağlanana kadar nakdî sıkılaştırmanın gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği tabir edildi.

Miktarsal sıkılaşma mesajı

Metinde sadeleşme süreciyle ilgili olarak da şu iletiler verildi:

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa sistemlerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek biçimde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Heyet, faiz artırımının yanı sıra, nakdî sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.

YORUMLAR YAZ