Parapiyasasi.net
Fed: ABD’de enflasyon en yaygın mali sorun
Yazar: -22 Mayıs 2023
6

Fed’in yaklaşık 12 bin kişinin iştirakiyle geçen yıl ekim ayında gerçekleştirdiği anketin sonucunda hazırlanan “ABD Hanehalkı Ekonomik Refahı” raporu, mali refahta bir evvelki yıla nazaran düşüş olduğunu ortaya koydu.

Raporda, mali açıdan uygun durumda olduğunu söyleyenlerin oranının 2021’e nazaran 5 puan düşüşle yüzde 73’e gerilediği kaydedildi.

Mali açıdan bir yıl öncesine nazaran daha berbat durumda olduklarını söyleyen yetişkinlerin oranının ise yüzde 35 ile sorunun sorulmaya başlandığı 2014’ten bu yana en yüksek düzeye çıktığı aktarıldı.

Raporda, daha fazla yetişkinin gelir artışından çok harcama artışı yaşadığına işaret edilerek yetişkinlerin yüzde 40’ının aylık harcamalarının yükseldiğini, yüzde 33’ünün de gelirlerinin arttığını bildirdiği söz edildi.

Bazı yetişkinler hem harcamalarının hem de gelirlerinin arttığını bildirirken, yetişkinlerin yüzde 23’ünün harcamalarının arttığını fakat gelirlerinin düştüğünü söylediği belirtildi.

Raporda, gelirlerinden daha azını harcadığını söyleyenlerin oranının geçen yıl pandemi evvelki düzeyin altına gerilediği vurgulandı.

Harcama ve tasarruflar enflasyondan etkilendi

Yetişkinlerin 3’te 1’inin geçen yıl artırım yahut terfi aldığına ve yüzde 13’ünün artırım yahut terfi istediğine değinilen raporda, artırım isteyenlerin yüzde 70’inin artırım aldığını belirttiği kaydedildi.

Raporda, genel mali refahtaki düşüşe paralel olarak, 400 dolar acil durum masrafını karşılayabileceğini söyleyen yetişkinlerin oranının yüzde 68’den yüzde 63’e düştüğüne dikkat çekildi.

Enflasyonun, insanların harcama ve tasarruf seçeneklerini birkaç farklı formda etkilediğinin altı çizilen raporda, yetişkinlerin yaklaşık 3’te 2’sinin enflasyon nedeniyle bir eseri kullanmayı bıraktığı yahut daha az kullandığı, yüzde 64’ünün daha ucuz bir esere geçtiği ve yüzde 51’inin yüksek fiyatlar hasebiyle tasarruflarını azalttığı aktarıldı.

Raporda, bankalar ve kredi birliklerinden sağlanan mali hizmetlere erişimin yüksek kalmaya devam ettiği belirtilerek, 2022’de yetişkinlerin yüzde 94’ünün bir banka hesabı olduğu lakin gelir, yaş, ırk, etnik köken ve engellilik durumuna nazaran değerli farklılıkların devam ettiği kaydedildi.

Kiracıların yaklaşık 3’te 2’sinin konut kiralama nedeni olarak konut satın almak için gerekli ön ödemeyi karşılayamaması olduğunu söylediği tabir edilen açıklamada, kiracıların yüzde 17’sinin bir evvelki yılda kiralarını geciktirdiğini tabir ettiği belirtildi.

Enflasyon en yaygın mali sorun

Raporda, ana finansal zorluklara yönelik sorulan açık uçlu soruda, enflasyonun en yaygın yanıt olarak alındığı vurgulanarak, ankete katılanların yüzde 28’inin ise rastgele bir finansal tasaları olmadığını lisana getirdiği söz edildi.

Enflasyonun, ana finansal zorluğu olduğu söyleyenlerin oranının yüzde 33 olduğu belirtilen raporda, birçok kişinin besin, güç ve kamu hizmetlerinin maliyetlerinden bahsettiği aktarıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar