• YARIM ALTIN
  5.532,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9502
  % 0,06
 • € EURO
  28,7290
  % -0,02
 • £ POUND
  33,5203
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  3,7110
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2790
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  717709,594
  % 1,51
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Fed Bej Kitap: Beklentiler ‘yavaş büyüme’ istikametinde

Fed Bej Kitap: Beklentiler ‘yavaş büyüme’ istikametinde

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Haziran sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, genel olarak ekonomik faaliyetin Mayıs sonundan bu yana “biraz arttığı” belirtildi.

Tüketici hizmetlerinde genel olarak büyümenin gözlemlendiğine işaret edilen raporda, lakin birtakım perakendecilerin isteğe bağlı harcamalardan uzaklaşıldığını bildirdiği aktarıldı.

Raporda, turizm ve seyahat faaliyetlerinin güçlü olduğu, konaklama bölümünde ağır bir yaz döneminin geçirilmesinin beklendiği tabir edildi.

İstihdamda ölçülü artış

İmalat faaliyetinin ise bölgelerin yarısında arttığı ve öbür yarısında ise gerilediği belirtilen raporda, gelecek aylara ait ekonomik beklentilerin genel olarak “yavaş büyüme” istikametinde olmaya devam ettiği kaydedildi.

İş gücü piyasalarına ait değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, istihdamın bu devirde ölçülü biçimde arttığı ve birden fazla bölgede bir ölçü istihdam artışı yaşandığı bildirildi.

Raporda, birçok bölgenin iş gücü mevcudiyetinin düzgünleştiğini ve kimi patronların işe almanın evvelkinden daha kolay olduğunu bildirdiği aktarıldı.

İşten ayrılma oranları pandemi öncesine döndü

Ayrıca patronların son yıllardaki alışılmadık derecede yüksek işten ayrılma oranlarının pandemi öncesi normlara döndüğünü bildirdiği belirtilen raporda, fiyatların daha ölçülü da olsa artmaya devam ettiği kaydedildi.

Raporda, birden fazla bölgede fiyat artışlarının pandemi öncesi düzeylere döndüğü yahut bu düzeylere yaklaştığı aktarıldı.

Fiyatların genel olarak ölçülü bir süratte arttığı da belirtilen raporda, kimi bölgelerde artış suratında bir ölçü yavaşlama kaydedildiği tabir edildi.

Raporda, fiyat beklentilerinin gelecek birkaç ay boyunca genel olarak yatay yahut daha düşük olduğu kaydedildi.

YORUMLAR YAZ