Parapiyasasi.net
Fed, Bej Kitap’ta ekonomik faaliyetlerin artışına dikkat çekti
Yazar: -09 Mart 2023
8

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Mart sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, “Genel ekonomik faaliyet 2023’ün başlarında biraz arttı.” değerlendirmesi yapıldı.

Tedarik zinciri aksamalarının azalmaya devam ettiği belirtilen raporda, tüketici harcamalarının genel olarak yatay bir seyir izlediği kaydedildi.

Gelecek aylarda ekonomik şartların çok fazla güzelleşmesi beklenmiyor

Raporda, kimi bölgelerde yüksek enflasyonun ve yüksek faiz oranlarının tüketicilerin isteğe bağlı satın alma gücünü düşürmeye devam ettiği vurgulanırken, artan kredi kartı borcuyla ilgili kimi kaygıların lisana getirildiği aktarıldı.

Seyahat ve turizm faaliyetlerinin birçok bölgede epey güçlü kalmaya devam ettiği kaydedilen raporda, imalat faaliyetinin ise daralma devrinin akabinde istikrar kazandığı bildirildi.

Raporda, kredi talebinin azaldığı, kredi standartlarının sıkılaştığı ve temerrüt oranlarının keskin bir formda arttığı söz edildi.

Fed’in raporunda, artan belirsizliğin ortasında gelecek aylarda ekonomik şartların çok fazla güzelleşmesinin beklenmediği aktarıldı.

İş gücü piyasası gücünü koruyor

İş gücü piyasası şartlarının gücünü koruduğu belirtilen raporda, birtakım firmaların iş alımları durdurması ve işten çıkarmalara gitmesine karşın istihdamın birçok bölgede ölçülü ila orta süratte artmaya devam ettiği tabir edildi.

Raporda, fiyatların genel olarak ölçülü bir süratte arttığı ve fiyat artışlarının gelecek yıl daha da ölçülü hale gelmesinin beklendiği kaydedildi.

Fiyat artışlarının yıl boyunca ölçülü hale gelmeye devam etmesi bekleniyor

Fiyat artışlarına da değinilen raporda, “Birçok bölgede fiyat artışları yavaşlasa da enflasyonist baskılar yaygın olmaya devam etti.” tabiri kullanıldı.

Raporda, kimi bölgelerde bilhassa güç ve ham husus üzere girdi maliyetlerinin daha da arttığının lakin navlun ve nakliye masraflarında bir ölçü gevşeme olduğunun bildirildiği aktarıldı.

Konut fiyatları ve kiraların yüksek kalmaya devam ettiğine işaret edilen raporda, fiyat artışlarının yıl boyunca ölçülü hale gelmeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar