Parapiyasasi.net
Fitch, ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye aldı
Yazar: -25 Mayıs 2023
7

Fitch’ten yapılan açıklamada, kelam konusu kararın, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşması ve Hazine Bakanlığının borç limitinin aşılmasını önlemek için aldığı inanılmaz önlemlerin tükenerek nakit kasveti çekmesine az bir mühlet kalmasına karşın borç limitinin artırılması yahut askıya alınmasına yönelik bir karara varılmasını engelleyen artan siyasi partizanlığı yansıttığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunun negatif izlemeye alındığı bildirildi.

Fitch’in ABD Hazinesinin nakit durumunu ve fevkalâde tedbirler alma kapasitesini tüketeceği tarihten (X-tarihi) evvel borç limiti sorunun çözülmesini beklediği belirtilen açıklamada, “Ancak, borç limitinin X-tarihinden evvel yükseltilmeyeceği yahut askıya alınmayacağı ve sonuç olarak hükümetin kimi yükümlülüklerine ait ödemeleri aksatmaya başlayabileceği risklerinin arttığına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, borç limiti konusundaki tansiyonu tırmandırma siyasetinin, ABD makamlarının artan bütçe açıklarına ve artan borç yüküne yol açacak orta vadeli mali zorluklarla manalı bir biçimde başa çıkamamasının, ABD’nin kredi prestijine yönelik aşağı taraflı risklere işaret ettiği kaydedildi.

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış ve ABD Hazinesi limiti aşmamak için fevkalâde tedbirler almaya başlamıştı.

Hazine Bakanlığı, kelam konusu fevkalâde tedbirlerin 1 Haziran üzere erken bir tarihte tükenebileceği ihtarında bulunmuştu.

Söz konusu tarihin yaklaşmasına karşın Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler ortasında bütçe limitinin artırılmasına yönelik müzakerelerde şimdi bir muahedeye varılamadı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar