Parapiyasasi.net
Fitch: Asya-Pasifik bankaları dirençli
Yazar: -17 Mart 2023
6

Fitch Ratings Asya-Pasifik bankalarının, ABD bankacılık dalında yaşanan iflaslara neden olan risklere karşı dirençli olduğunu söyledi.

Fitch, “İki bankanın çöküşüne katkıda bulunan zayıflıklar, Asya-Pasifik bankaları için derecelendirme değerlendirmelerimizde zati dikkate alınan faktörler ortasında yer alıyor. Öte yandan bunlar çoklukla yapısal faktörlerle dengeleniyor” diye yazdı.

Raporda, risklerin gerçekleşme eğiliminin en yüksek olduğu yerler Hindistan ve Japonya olarak belirtildi.

Fitch’in Asya-Pasifik’teki bankalarla ilgili değerlendirmesi, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın tüm sigortasız mevduatların gelecekteki banka iflaslarına karşı korunamayabileceğini söylemesiyle geldi.

Fitch, bölgedeki dijital bankalar için mevduatlarda değerli derecede volatilite riski görse de, Asya-Pasifik’teki hükümetlerin gerektiğinde bankalarını desteklemek için adım atacağını ve bu olasılığın daha fazla riski azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

Fitch, Avustralya ve Japonya’daki düzenleyicileri örnek olarak göstererek, “Değerleme kayıplarından kaynaklanan risklerin, yetkililerin gerektiğinde bankalara likidite takviyesi sağlama olasılığıyla dengelendiğine inanıyoruz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar