Parapiyasasi.net
FKB: Bankacılık dışı finans bölümü süreç hacmi 569 milyar lira
Yazar: -08 Mart 2023
4

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), Finansal Kiralama, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlık idare şirketlerinin 2022 yılına ait konsolide bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, FKB’nin temsil ettiği dört kesimin 2022 yılı konsolide bilgilerine nazaran, süreç hacmi 569 milyar TL, faal toplamı 382,7 milyar TL ve öz kaynak büyüklüğü de 55,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Müşteri sayısı ise 5,8 milyona ulaştı.

Açıklamada bahse ve zelzelede yaraların sarılmasına yönelik çalışmalara ait değerlendirmesine yer verilen Finansal Kurumlar Birliği Lideri Ali Emre Ballı, “Türkiye tarihinin en ağır kayıplarını verdiğimiz zelzele felaketi hepimizi derinden üzdü, yüreklerimizde kapanmayacak yaralar açtı. Meydana gelen şiddetli zelzeleler binlerce canımıza mal olurken, zelzelelerin oldukça yüksek boyutlardaki ekonomik hasarı ve ortaya çıkan muhtaçlıklar karşısında da ülkemiz her zorluğun karşısında olduğu üzere tek yürek oldu. Hem geride kalan vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik şartlarını eski haline getirebilmek hem aldığımız ağır ekonomik kaybı telafi edebilmek için ülke olarak el birliği ile çalışmalara başladık. Finansal Kurumlar Birliği olarak birinci andan itibaren temsil ettiğimiz bölümler ile elimizden geleni yapmak için harekete geçtik” sözlerini kullandı.

“Kolaylık gösterilmesi istendi”

Birlik çatısı altındaki kesimlerde faaliyet gösteren üye şirketlerle dayanışma içinde, bu güç süreçte bölge halkına ellerinden gelen tüm dayanağı sunmak için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Ballı, “Afetin bölge iktisadında yol açtığı olumsuz tesirlere maruz kalan ve ödeme zahmeti çeken müşterilerin üyelerimize olan borçlarının geri ödenmesinde, ertelenmesinde yahut kendilerine finansman imkanları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi ve zorlayıcı halin gerçekleştiği bölgelerde ikametgahı/işyeri adresi bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek süreçlerine ait bildirimlerin Risk Merkezi zorlayıcı hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması konularında gerekli hassasiyetin gösterilmesi hedefiyle üyelerimize tavsiyede bulunduk” tabirlerini kullandı.

“Mali datalarında besbelli artışlar görülüyor”

Emre Ballı, FKB’nin temsil ettiği bölümlerin finansal performansına ait ise şu bilgileri paylaştı:

“Öncelikle 2022 yılı dataları ışığında, FKB bünyesindeki bölümlerin mali bilgilerinde bariz artışlar görüldüğüne dikkat çekmek isterim. Faktoring kesimi, alacakları yüzde 113,8 artışla 127,2 milyar TL’ ye ulaştı. Tekrar bölümün faal büyüklüğü yüzde 108,7 artış ile 135,6 milyar TL’ye yükseldi, süreç hacminde de yaklaşık yüzde 110 artış sağladı. Finansal kiralama dalının süreç hacmi ise yüzde 84,1 artarak 67,3 milyar TL’ye yükseldi. Alacaklarının 117,9 milyar TL ve faal büyüklüğünün de 163,6 milyar TL düzeyinde olduğunu görmekteyiz. Finansman şirketlerimizin de alacakları yüzde 44,7 büyüyerek 61,4 milyar TL, faal büyüklüğü yüzde 53,2 artışla 74,6 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Dalın müşteri adedi 1,8 milyon oldu. Varlık idare şirketleri öz kaynakları yüzde 70 yükseliş ile 5,5 milyar TL’ye ve etkin büyüklüğü ise yüzde 46,5 artışla 8,9 milyar TL’ye çıktı. Bölümün toplam portföy büyüklüğü 80 milyar TL’ye ulaştı.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar