• YARIM ALTIN
  5.688,00
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7368
  % 0,06
 • € EURO
  29,4015
  % -0,12
 • £ POUND
  34,1018
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,8006
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2768
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  739793,502
  % -2,52
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Fransa, yapay zekaya dayalı gözetleme sistemi kurmayı planlıyor

Fransa, yapay zekaya dayalı gözetleme sistemi kurmayı planlıyor

HANDE BERKTAN

Fransa Parlamentosu, 26 Temmuz ile 11 Ağustos tarihleri ​​arasında Paris’te düzenlenecek 2024 Olimpiyatları öncesinde, tartışmalı bir tasarıyı, yasalaştırmaya hazırlanıyor. Paris Olimpiyatları’nda yapay zeka temelli, gözetleme sistemi kurularak, kuşkulu durumların daha çabuk tespit edilmesi bekleniyor.

Yapay zeka gözetleme sistemine, insan hakları örgütleri, ırkçılığı tetikleyeceği kaygısıyla karşı çıkıyor

Tasarının tartışılan 7. hususu, kente kurulacak yapay zeka temelli gözetleme sistemlerinin “normal olmayan davranışları” tespit etmesine müsaade veriyor. Salı günü Ulusal Meclis’e gelecek düzenleme sivil toplum kuruluşlarının ve hak örgütlerinin reaksiyonunu çekiyor.

İnsan hakları savunucuları bu tip bir teknolojinin kullanımının tehlikeli bir emsal oluşturacağını da savunuyor.

AB, uzaktan biyometrik nezareti yasaklama yolunda ilerliyor

Avrupa Birliği avukatları, genel yasa uygulama emelleri için uzaktan biyometrik nezaretin kullanılmasını yasaklama yolunda ilerliyor. Fakat bu, Fransa’daki parlamenterlerin 2024 Paris Olimpiyatları sırasında kamusal alanlarda kuşkulu davranışlara karşı yapay zekayı kullanmak için oy kullanmasını engellemedi.

Planını eleştirenler, bunun taslak teklifte müsaade verilen hudutlu yasa uygulama istisnalarından çok daha ileri gittiğini öne sürüyor, kuşkulu davranış kadar bilinmeyen bir şeyi tanımlamak için yapay zeka uygulamalarının inançlı olmadığını belirtiyor.

Avrupa Parlamentosu’nda milletvekili olan Patrick Breyer, yaptığı açıklamada, “Fransız Parlamentosu’nun otomatik davranış nezaretine müsaade verme kararı ‘anormal davranış’ aramak için kamusal alanlar, Avrupa’da eşi görülmemiş yeni bir kitlesel nezaret gerçeği yaratıyor. Mahkemenin ayrım gözetmeyen bu gözetleme yasasını temel haklarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle iptal etmesini bekliyorum. Bu tıp kuşku makineleri, sayısız vatandaşı yanlış ihbar edecek, ayrımcı, konformist davranış eğitimi verecek ve araştırmalar ve tecrübelerin kanıtladığı üzere suçluları yakalamada katiyen işe yaramaz. Çin’de yapılan bu uygulama, adım adım toplumsal çeşitliliği tehdit ediyor.” dedi.

Arnaud Touati “Bu teknoloji, Çin tarafından ırkçı emellerle kullanılıyor”

Dijital yasalar üzerine uzman avukat, Arnaud Touati, yeni teknolojiyi “Algoritmik gözetleme, kameralar tarafından elde edilen manzaraların eş vakitli olarak bir yazılım tarafından tahlil edildiği yeni bir teknoloji. Yazılımda kullanan ve makine öğrenmesi teknolojisine dayanan algoritmalar, yapay zeka temelli gözetlemenin vakitle gelişmesine imkan tanıyor. Yapay zeka temelli gözetleme sistemi şu anda Çin tarafından Uygurlara karşı ırkçı gayelerle kullanılıyor. Etnik azınlıklar hakkında algoritmaya gereğince data sağlanmadığı için, yazılımda besbelli oranda ayrımcı ve ırkçı önyargı görülüyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü “AI gözetleme teknolojisine dair yasal altyapı yok”

Ne Fransa’nın ne de Avrupa’nın yeni teknoloji için gerekli yasal tabana sahip olmadığını belirten Milletlerarası Af Örgütü’nden Katia Roux, “Bu maddeyi geçiren Fransa, Avrupa’da gözetlemenin bayraktarlığını yapacak ve tehlikeli bir emsal ortaya koyacak. Bu yasa, yeni teknolojiyi kendi halklarına karşı kullanabilecek birtakım ülkelere telaş verici sinyaller gönderiyor” ihtarında bulunarak kanun teklifine karşı çıktı.

YORUMLAR YAZ