Parapiyasasi.net
Fransa yarın ‘kararacak’
Yazar: -06 Mart 2023
9

Fransa’da Genel İş Sendikası (CGT) dahil, ülkenin en büyük sendikalarının yarın için genel grev kararı alması sebebiyle hayat durma noktasına geleceği belirtildi.

Ulaşım, güç, sıhhat ve eğitim başta olmak üzere kesimlerin tamamına yakını greve katılacak.

Ülkenin resmi demir yolu işletmesi SNCF, bilhassa tren seferlerinde büyük aksaklık yaşanacağı, birtakım bölgelere gün içinde ulaşımın büsbütün duracağı ikazında bulundu.

Bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi AirFrance da acil durumlar hesaba katılmazsa her 10 uçuştan 2’sinin iptal edildiğini duyurdu.

İstihbarat kaynakları, başşehir Paris başta olmak üzere ülke genelinde 1,5 milyona yakın kişinin sokaklara dökülmesini öngörürken sendikalar, sayının daha da fazla olacağını belirtti.

Bakandan uzaktan çalışma çağrısı

Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, France 3 televizyonunda yaptığı açıklamada, grevlerin bilhassa ulaşım dalına olumsuz tesirini azaltmak için uzaktan çalışma davetinde bulundu.

Beaune, “Uzaktan çalışamayanlar için gerçek bir meşakkat olacaktır. Daha evvel de söyledim, ulaşıma güvenenler büyük zorluk yaşayacak. Geçirebileceğimiz en sıkıntı günlerden biri olacak” dedi.

Öte yandan, çok sol parti milletvekili Louis Boyard, grev ve protestolara takviye gayesiyle liselere ve üniversitelere okulları kapatma ve barikat kurma daveti yaptı.

Fransız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC) de hava yolu şirketlerinden 7-8 Mart’taki uçuşları ertelemeleri ve Paris CDG Havalimanı’ndaki uçuşların yüzde 20’si ile başka havalimanlarındakilerin yüzde 30’unun iptal edilmesi daveti yapmıştı.

DGAC, Paris’teki CDG ve Orly’nin yanı sıra Beauvais, Bordo, Lille, Lyon, Nantes, Marsilya, Montpellier, Birçok ve Toulouse’daki havalimanlarında uçuş trafiğinde aksaklıklar olacağını duyurmuştu.

Tartışmalı emeklilik reformu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatının hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını tabir eden Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme kuralı getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı ıslahata karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok sefer grev ve protesto düzenlendi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar