Parapiyasasi.net
Fransa’da emeklilik ıslahatının kritik unsuru onaylandı
Yazar: -09 Mart 2023
6

Tartışmalı emeklilik ıslahatının birtakım hususları Senatoda oylamaya sunuldu.

Sol cephenin karşı çıkmasına karşın emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören unsur, 115’e karşı 201 oyla kabul edildi.

Reformun öteki hususları de Senatoda görüşülmeye devam edecek.

Başbakan Elisabeth Borne, oylamaya ait yaptığı açıklamada, “Tartışmalara karşın oylamanın bu türlü sonuçlanması beni şad etti.” tabirini kullandı.

Sendikalardan yeni bir grev kararı

Sendikalar, kelam konusu hususun kabul edilmesi üzerine acil olarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşme talep ettiklerini duyurdu.

Sendikalar, 11 Mart Cumartesi günü için bütün bölümleri kapsayan genel grev ve protesto kararı aldı.

Fransa’da ıslahata karşı 7 Mart’ta gidilen grevlerle sendikalara nazaran 3,5 milyon kişi protesto şovları düzenlemiş, İçişleri Bakanlığı ise bu sayının 1,28 milyon olduğunu açıklamıştı.

Grevler nedeniyle başşehir Paris başta olmak üzere birçok bölgede ulaşımda büyük aksaklıklar yaşanmıştı.

Öte yandan, Le Canard Enchaine gazetesi, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in 16 Şubat’ta düzenlenen protestolara ait açıkladığı iştirak sayısının eksik olduğunu sav etmiş, görevlilerin ikazlarına karşın Darmanin’in bu sayıyı bilerek manipüle ettiğini aktarmıştı.

Tartışmalı emeklilik reformu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Macron’un seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatının hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını tabir eden Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme koşulu getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı ıslahata karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok kere grev ve protesto düzenlendi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar