Fransız otomobil markası renault çin’den çıkıyor, Fransız şirketi, hisselerini Dongfeng’e devrediyor. Renault, Çin’deki otomobil üretimini sonlandırılacak. Renault, önümüzdeki dönemde elektrikli araçlar ile hafif ticari araç üretimine ağırlık vermeyi planlıyor.

Renault Çin’deki Ortaklığını Bitiriyor

Renaut, Çinli ortağı Dongfeng ile Çin’de Renault marka otomobil üretimi ve satışı yapıyordu. Fransız otomobil üreticisi, Dongfeng ile ortaklığına son vererek, hisselerini Dongfeng’e devretme kararı aldı. Bu kararın arkasında ise Renault’un satış rakamlarındaki düşüşün etkisi var. Buna son dönemde koronavirüs sebebiyle yaşanan düşüş de eklenince, şirket böyle bir karara imza attı. Renault, önümüzdeki dönem, yerel ortaklarla beraber, elektrikli araç ve hafif ticari araç üretimine ağırlık vermeyi planlıyor.

Renault Koronavirüse Dayanamadı

Koronavirüs pandemisi, tüm sektörleri ciddi ölçüde etkiledi, birçok firma kapandı. Fransızların ünlü otomobil markası Renault’ta koronavirüse karşı direnemedi ve Çin’deki üretimini sonlandırma kararı aldı. Buna göre, Renault ve Dongfeng, arasındaki araba üretip satma konusundaki işbirliği sona erecek. Bununla birlikte, iki şirket arasında akıllı araç teknoloji konusundaki işbirliğinin devam edeceği açıklandı.