• YARIM ALTIN
  5.529,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9387
  % 0,06
 • € EURO
  28,7056
  % -0,09
 • £ POUND
  33,4738
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  3,7039
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  713761,517
  % 1,10
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

FSB’den kripto varlıklarda kuralların katılaştırılması daveti

FSB’den kripto varlıklarda kuralların katılaştırılması daveti

FSB, düzenleyici ve denetleyici yaklaşımların kapsamlılığına ve milletlerarası tutarlılığına katkıda bulunmak maksadıyla kripto varlık faaliyetleri için global düzenleyici çerçeveye yönelik tavsiye raporunu yayımladı.

Raporda, kripto para Borsası FTX’in iflası üzere geçen yıl yaşanan olayların, kripto varlıkların ve ilgili aktörlerin yapısal kırılganlıkları ile zayıflıklarını gösterdiği aktarıldı.

Yaşananların kripto varlık ekosistemindeki kilit bir hizmet sağlayıcının başarısızlığının, riskleri o ekosistemin öteki kısımlarına süratle yayabileceğini de gösterdiğine işaret edilen raporda, klâsik finansla ilişkilerinin daha da büyümesi halinde kripto varlık piyasalarının daha geniş finansal sisteme yönelik tesirlerinin artabileceği kaydedildi.

Raporda, yetkililerin kripto varlık hizmet sağlayıcılarının müşteri varlıklarını kâfi seviyede müdafaasını ve iflas durumu da dahil mülkiyet haklarını müdafaasını talep etmesi gerektiği belirtildi.

Yetkililerin çıkar çatışmalarıyla alakalı riskleri ele almak için de uyulması gereken kuralları olması gerektiği vurgulanan raporda, bağlı kuruluşları da dahil olmak üzere kripto varlık hizmet sağlayıcılarının uygun düzenleme, kontrol ve nezarete tabi olması yahut bunlara uygun hale getirilmesi gerektiği söz edildi.

Raporda, kripto varlıkların hududu olmayan tabiatının “güçlü ve tutarlı” düzenleyici, denetleyici ve yürütme uygulamalarının değerini gösterdiği belirtilen raporda, kripto varlık üretenler ve hizmet sağlayıcıların, düzenlemenin daha hafif olduğu yerlere kayarak düzenleme ve nezaretten kaçmaya çalışabileceği, buna yönelik güçlü tedbirlerin gerektiği aktarıldı.

YORUMLAR YAZ