• YARIM ALTIN
  5.530,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9539
  % 0,07
 • € EURO
  28,7429
  % 0,00
 • £ POUND
  33,5438
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  3,7122
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,2785
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  717555,371
  % 1,69
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

G7’den Ukrayna’ya dayanak için ortak bildiri

G7’den Ukrayna’ya dayanak için ortak bildiri

Ortak bildiride, G7 ülkelerinin, milletlerarası alanda tanınmış hudutları içerisinde, kendini savunabilecek ve gelecekteki taarruzları caydırabilecek özgür, bağımsız, demokratik ve hükümran Ukrayna stratejik gayesine olan sarsılmaz bağlılığı bir sefer daha teyit edildi.

“Ukrayna’nın güvenliğinin, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğinin ayrılmaz bir modülü olduğunu teyit ediyoruz” tabirine yer verilen bildiride, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yasa dışı ve sebepsiz işgalinin, memleketler arası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit, milletlerarası hukukun açık ihlali ve G7’nin güvenlik çıkarlarıyla bağdaşmayan bir eylem” olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Ukrayna’ya takviyesini yineleyen G7 ülkelerinin yayımladığı son bildiride, şu tabirler kullanıldı:

“Ne kadar sürerse sürsün, Rusya’nın saldırganlığına karşı kendini savunan Ukrayna’nın yanında olacağız. Ortak demokratik kıymetlerimiz ve çıkarlarımızla her şeyden evvel Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’ne ve toprak bütünlüğü ve egemenlik prensiplerine hürmet temelinde Ukrayna’ya verdiğimiz daimi takviye konusunda birlik içindeyiz.

Bugün, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunurken, iktisadını yine inşa ederken, vatandaşlarını korurken ve Avrupa-Atlantik topluluğuna entegrasyonunu sürdürürken, bu çok taraflı çerçeveyle uyumlu ikili güvenlik taahhütleri ve düzenlemeleri yoluyla ilgili yasal ve anayasal gerekliliklerimize uygun olarak Ukrayna’ya verdiğimiz kalıcı takviyesi resmileştirmek üzere bu ülkeyle müzakereleri başlatıyoruz. Takımlarımızı bu görüşmelere derhal başlamaları için yönlendireceğiz.”

Uzun vadeli düzenlemeler üzerinde çalışılacak

Bildiride, G7 ülkelerinin her birinin, Ukrayna’yla muhakkak, iki taraflı, uzun vadeli güvenlik taahhütleri ve düzenlemeler üzerinde çalışacağı kaydedilerek, Ukrayna’yı halihazırda savunabilecek ve gelecekte Rus saldırganlığını caydırabilecek sürdürülebilir bir gücün daima olarak sağlanması konusunda mutabık kalındığı vurgulandı.

Ukrayna’nın hava savunması, topçu ve uzun menzilli atışlar ile zırhlı araçlar üzere öteki kilit yeteneklere öncelik verileceği kaydedilen bildiride, Avrupa-Atlantik ortaklarıyla çalışabilirliğin artırılarak kara, hava ve deniz alanlarında güvenlik yardımı ve çağdaş askeri teçhizat takviyesi taahhüdünde bulunuldu.

Bildiride ayrıyeten, Ukrayna’nın savunma sanayi tabanının daha da geliştirilmesi için takviye, Ukrayna kuvvetleri için eğitim ve tatbikatlar, istihbarat paylaşımı ve işbirliği, hibrit tehditlerin ele alınması dahil siber savunma, güvenlik ve dayanıklılık teşebbüslerine dayanak kelamı verildi.

Ukrayna’nın ekonomik istikrar ve dayanıklılığı güçlendirilecek

Bildiride, Ukrayna’nın güç güvenliği ve iktisadını teşvik etmek için elverişli ortam oluşturmak maksadıyla tekrar inşa ve güzelleştirme gayretleri da dahil bu ülkenin ekonomik istikrar ve dayanıklılığının güçlendirileceği belirtildi.

Ukrayna’nın savaştan doğan acil gereksinimleri için maddi ve teknik takviye sağlanacağının tabir edildiği açıklamada ayrıyeten, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik gayelerine ilerlemesi için gerekli ıslahatların devamının sağlanması gerektiği de yer aldı.

Gelecekte yaşanacak Rus taarruzları karşısında Ukrayna’yla acil müşavere içinde olma niyetinin altı çizilen bildiride, “Yasal ve anayasal yükümlülüklerimize uygun olarak Ukrayna’ya süratli ve inançlı askeri teçhizat yardımı ile ekonomik dayanak sağlamayı, ekonomik ve öteki maliyetlerden Rusya’yı sorumlu tutmayı amaçlıyoruz” tabirleri yer aldı.

Bildiride, imzacı ülkelerin Ukrayna’nın legal müdafaa hakkı kapsamında muhtaçlıkları konusunda da dayanışma içinde olma dileği lisana getirilirken, “Bu hedef doğrultusunda, gelecekte yaşanacak bir akın durumunda Ukrayna’nın kendi toprak ve egemenliğini savunmasına yardım etmek için güçlendirilmiş bir güvenlik taahhütleri ve düzenlemeleri paketi için Ukrayna’yla birlikte çalışacağız” değerlendirmesine yer verildi.

Rusya’nın hesap vermesini sağlamak için verilen taahhütlere de sadık kalındığı vurgulanan açıklamada, “Bunlara ihracat denetimleri ve yaptırımlarla Rusya saldırganlığının bedelini artırmak ve kritik sivil altyapıya karşı taarruzlar dahil Ukrayna’da işlenen savaş cürümleri ile öbür memleketler arası cürümlerden sorumlu olanlara hesap sorma eforlarını desteklemek de dahildir.” tabirleri kullanıldı.

Bildiride, Ukrayna’nın taahhütlerine de yer verildi

Bildiride, savaş hataları ve öteki zulümler için cezasızlığın olmaması gerektiği vurgulanarak, bu bağlamda, Milletlerarası Ceza Mahkemesi (ICC) üzere milletlerarası düzeneklerin gayretlerini desteklemek dahil milletlerarası hukuka uygun olarak sorumlulardan hesap sorulması tarafındaki kararlılık yinelendi.

G7 ülkelerinin kendi hukuk sistemleriyle dengeli olarak, Rusya, Ukrayna’ya verdiği ziyanı ödeyene kadar G7 ülkelerinin yargı alanlarındaki egemenlik varlıklarının hareketsiz kalacağının bir sefer daha teyit edildiği kaydedilen bildiride, “Rus saldırganlığının yol açtığı ziyan, ziyan yahut hasarın telafisi için memleketler arası sistem kurulması gereksinimini kabul ediyor ve uygun sistemlerin geliştirilmesi için seçenekleri araştırmaya hazır olduğumuzu tabir ediyoruz.” görüşüne yer verildi.

Bildiride, Ukrayna’nın taahhütlerine de yer verilerek, Ukrayna’nın ortak güvenliğine olumlu katkıda bulunmak ve ortak yardımına ait şeffaflık ve hesap verebilirlik önlemlerini güçlendireceğine ait taahhüdüne değinildi.

YORUMLAR YAZ