Parapiyasasi.net
GameStop borsası onlarca kat değer kazandı
Yazar: -29 Ocak 2021
74

GameStop borsası bir anda onlarca kat değer kazanmaya başladı. Bu olayın ardından pek çok yatırımcı ciddi zararlar elde etti.

Borsa, oldukça kârlı bir iş olduğu gibi zarar getiren bir iş de olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay borsanın ciddi seviyede sarsılmasına ve GameStop hisselerinin bir anda çok değerli olmasına sebep oldu.

GameStop borsası bir anda onlarca kat değerlendi

GameStop, son zamanlarda iflasın eşiğine gelen bir oyun firması. Bu nedenle pek çok şubesini kapatmaya başlayan GameStop, son günlerde zenginliğini yaşıyor gibi görünüyor. BIST100 borsasının dahi çok ciddi düşüş yaşamasına sebep olan bu durum, dünya genelindeki borsaları etkilemişti. Bu olaydan dolayı bu olayların yaşandığı gün borsasını artı yönde kapatan hiçbir endeks bulunmuyordu.

Bilindiği üzere borsada bir firma için short yani kısa pozisyon olmak o firmanın değer kaybedeceğini tahmin etmek anlamına geliyor. Tahmini doğru bilen yatırımcılar daha çok kâr elde ediyor. GameStop için pek çok yatırımcı bu yönde tahminler yapıyor. Özellikle zengin yatırımcıların sıkça tercih ettiği bu yatırım, Reddit kullanıcılarını karşı karşıya getiriyor.

gamestop borsası

Henüz bu olaylar yaşanmadan önce GameStop hisseleri 18 $ civarında yer alıyordu. Reddit kullanıcıları borsaya müdahale ederek toplu bir şekilde GameStop hisselerinden satın alıyor ve firmanın hisse değeri bir anda 500 $’a kadar yaklaşıyor. Bu durum GameStop firmasını bir anda onlarca kat daha zengin hale getirdi.

Reddit kullanıcılarının zengin ve büyük yatırımcılara karşı başlattığı bu hamle sonrasında pek çok borsada ciddi bir dalgalanma yaşandı. Yaşanan bu dalgalanma borsanın akışını değiştirdi. Elon Musk bu konu hakkında Reddit kullanıcılarının borsa yatırımcılarına karşı bir savaş başlattığını belirtirken ekonomistler bu durumun tehlikeli olduğunu ve GameStop hisselerinin bir anda büyük bir değer kaybedebileceğini açıklıyor.

Reddit kullanıcılarının yaptığı bu hamle borsayı manipüle etme işlemi olduğu için büyük bir suç olarak sayılıyor. Borsada herhangi bir işlemde örgütlenerek hamle yapmak dünya genelindeki borsaları etkiledi. İlerleyen günlerde bu konunun araştırılacağı düşünülüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar