• YARIM ALTIN
  5.516,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9518
  % 0,08
 • € EURO
  28,7155
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4807
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2785
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  715383,720
  % 1,07
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Georgieva: Büyüme beklentileri zayıf kalmaya devam ediyor

Georgieva: Büyüme beklentileri zayıf kalmaya devam ediyor

Georgieva, Hindistan’ın Gandhinagar kentinde düzenlenen üçüncü G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda arka arda gelen şoklara ve faiz oranlarındaki süratli artışa karşın global büyümenin, tarihî standartlara nazaran düşük olsa da güçlü iş gücü piyasası ve hizmet talebiyle desteklenen olumlu bölgede kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Özellikle imalat dalında faaliyetin yavaşladığına işaret eden Georgieva, “İleriye bakıldığında, orta vadeli büyüme beklentileri zayıf kalmaya devam ediyor.” dedi.

Georgieva, enflasyon eğilimlerinin aşağı hakikat olmasının cüret verici olduğunu lakin manşet enflasyonun hala çok yüksek düzeyde bulunduğunu, çekirdek enflasyonun da önemli para siyaseti sıkılaştırmasına karşın yapışkanlığını koruduğunu söz etti.

Artan besin ve gübre fiyatlarının, bilhassa besin güvensizliği ve yetersiz beslenmenin artık daha kalıcı olduğu düşük gelirli haneler için kaygı verici olduğunu vurgulayan Georgieva, münasebetiyle risklerin aşağı taraflı olmaya devam ettiğini lisana getirdi.

Georgieva, enflasyonun daha uzun mühlet daha yüksek kalabileceğini belirterek, “Bu da daha fazla para siyaseti sıkılaştırması gerektirebilir ve parçalanma, büyüme üzerinde daha da fazla baskı oluşturabilir. Bu riskleri azaltmak için G20 başkanlarını global ekonomiyi daha canlı bir orta vadeli yola taşıma fırsatını değerlendirmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

Para siyasetinde “rotada kalma” vurgusu

Politika önceliklerinden de bahseden Georgieva, enflasyonu kalıcı bir halde aşağı çekme konusunda ilerleme olsa da işin şimdi bitmediğini ve para siyaseti rotasında kalınması gerektiğini söyledi.

Georgieva, erken bir kutlamanın enflasyonu düşürme sürecinde şimdiye kadar zahmetlerle elde edilen kazanımları bilakis çevirebileceğini vurgulayarak, “Bunun yerine, rotamızda kalırsak büyüme ve refahın temeli olarak fiyat istikrarından yararlanabiliriz.” dedi.

Mali tamponları tekrar inşa etmenin kıymetine işaret eden Georgieva, üretkenliği artırmak ve hayat standartlarını yükseltmek için de büyümeyi artıran ıslahatlara gereksinim olduğunu kaydetti.

Georgieva, bu ıslahat gayretlerini desteklemek için IMF’nin, lokal kaynakları harekete geçirme, ülke harcamalarının kalitesini uygunlaştırma, derin sermaye piyasaları oluşturma ve hem yerli hem de yabancı özel yatırım ortamını uygunlaştırma konusundaki çalışmalarını genişleteceğini söyledi.

YORUMLAR YAZ