Parapiyasasi.net
Global piyasalarda Amazon baskısı
Yazar: -28 Nisan 2023
3

Başta teknoloji olmak üzere ABD’de açıklanan bilançolar Borsaların günü artıda kapatmasını sağlasa da bilhassa Amazon paylarının kapanışın akabinde düşüşe geçmesiyle vadeli endekslerinde kayıplar tesirli oluyor.

S&P 500 endeksi yüzde 1,96 ile yılın birinci haftasından bu yana en güçlü günlük artışını kaydetti. Nasdaq 100 de yüzde 2,76 yükseldi.

ABD vadeli endeksleri ekside. Asya endekslerinde S&P 500’ün güçlü kapanışının tesirleri görülüyor. Tekrar de yükselişler Amazon tesiriyle açılışa nazaran daha düşük düzeylerde.

ABD’de Perşembe günü açıklanan dataların, enflasyonun büyüme üzerinde baskısını artırdığını göstermesinin akabinde günü 12 baz puan yükselişle tamamlayan 2 yıllık ABD tahvil getirisi bu sabah yatay. Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,17 yükselişte.

Amazon’da bulut bilişim sorunu

Amazon.com Inc.’in toplam hasılatı birinci çeyrekte yüzde 9,4 artışla 127,4 milyar dolara yükseldi ve beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Operasyonel kâr da 4,8 milyar dolar ile 3 milyar dolar seviyesindeki iddiaları aştı. Amazon Web Services gelirleri yüzde 16 artışla 21,4 milyar dolar oldu. Fakat Amazon’un bulut bilişim ünitesinin büyüme suratı her ne kadar Wall Street varsayımlarından süratli olsa da, rekor düşük düzeyde gerçekleşti.

Böylece teknoloji harcamalarındaki genel düşüş nedeniyle Amazon’un en karlı ünitesi olan bulut bilişimde yaşanan yavaşlamanın geride kaldığı tarafındaki umutlar da boşa çıkmış oldu. Hatta şirket tarafından finansal tablolara ait olarak düzenlenen telekonferansta, bulut bilişim tarafındaki büyümenin nisan ayında da sürat kesmeye devam ettiği belirtildi.

Bilançonun yayımlanmasının akabinde kapanış sonrası birinci evrede yüzde 12 yükselen Amazon payları telekonferans açıklamalarıyla yüzde 2 düşüşe geçti. Amazon’un ikinci çeyreğe dair hasılat ve operasyonel kar kestirimleri ise beklentilere paralel düzeylerde açıklandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar