• YARIM ALTIN
  5.533,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9838
  % 0,24
 • € EURO
  28,7923
  % 0,24
 • £ POUND
  33,5698
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  3,7130
  % 0,33
 • РУБ RUBLE
  0,2799
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  716912,704
  % 1,02
 • BIST 100
  8.061,15
  % -0,71

Goldman: Hindistan iktisadı 2075’te ABD’yi geçecek

Goldman: Hindistan iktisadı 2075’te ABD’yi geçecek

Goldman Sachs, Hindistan’ın 2075 yılına kadar sadece Japonya ve Almanya’yı değil, ABD’yi de geçerek dünyanın en büyük ikinci iktisadı olma yolunda ilerledeğini açıkladı.

Hindistan, günümüz prestijiyle Almanya, Japonya, Çin ve ABD’nin akabinde dünyanın en büyük beşinci iktisadı pozisyonunda yer alıyor.

Yatırım bankası yayımladığı yakın tarihli bir raporda, artan nüfusun yanı sıra, ülkenin yenilik ve teknolojideki ilerlemesinin, daha yüksek sermaye yatırımının ve artan emekçi verimliliğinin iddialarında tesirli faktörler olduğunu belirtti.

Goldman Sachs Research Hindistan Ekonomisti Santanu Sengupta, “Önümüzdeki yirmi yılda, Hindistan’ın bağımlılık oranı bölgesel ekonomiler ortasında en düşüklerden biri olacak” tabirlerini kullandı.

Bir ülkenin bağımlılık oranı, bakmakla yükümlü olunanların sayısı (14 yaş altı ve 65 yaş üstü) ile çalışma çağındaki toplam nüfusa (15-64 yaşları arası) nazaran ölçülüyor. Düşük bir bağımlılık oranı, orantılı olarak gençleri ve yaşlıları destekleyebilecek çalışma yaşındaki yetişkinlerin daha fazla olduğuna işaret ediyor.

Anahtar nokta iş gücüne iştirak oranını artırmak

Sengupta, Hindistan’ın süratle artan nüfusunun potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarının, iş gücüne iştirakini artırmak olduğunu da kelamlarına ekledi. Ekonomist, Hindistan’ın önümüzdeki 20 yıl boyunca büyük ekonomiler ortasında en düşük bağımlılık oranlarından birine sahip olacağını öngörerek, “Öyleyse bu, Hindistan’ın üretim kapasitesi oluşturma, hizmetleri büyütmeye devam etme ve altyapının büyümesini sürdürme açısından yanlışsız anlaması için hakikaten bir pencere” dedi.

Hindistan hükümeti, bilhassa karayolları ve demiryollarının kurulmasında altyapı oluşturmaya öncelik veriyor. Ülkenin son bütçesi, altyapı yatırımlarını teşvik etmek için eyalet hükümetlerine verilen 50 yıllık faizsiz kredi programlarını sürdürmeyi hedefliyor.

Goldman Sachs, özel bölümün daha fazla iş yaratmak ve büyük iş gücünü istihdam etmek maksadıyla imalat ve hizmetlerde kapasite yaratma konusunda ölçek büyütmesi için uygun bir vakit olduğuna inanıyor.

Teknolojik ilerleme ve inovasyon kritik ehemmiyete sahip

Yatırım bankası, Hindistan’ın ekonomik gidişatına öncülük edecek faktörlerin başında, ülkenin teknolojik ilerlemesi ve inovasyonun geldiğini söyledi.

Hindistan’ın sivil toplum ticaret birliği Nasscom’a nazaran, Hindistan’ın teknoloji sanayisi gelirinin 2023’ün sonuna kadar 245 milyar dolar artması bekleniyor. Nasscom’un raporuna nazaran, bu büyüme bilgi teknolojileri, iş süreci idaresi ve yazılım eser akışlarından gelecek.

Öte yandan Goldman, sermaye yatırımının Hindistan’ın büyümesinde bir öteki değerli itici güç olacağını varsayım etti.

Goldman’ın raporunda, “Hindistan’ın tasarruf oranı, düşen bağımlılık oranları, artan gelirler ve daha derin finans dalı gelişimi ile artacak ve bu da muhtemelen daha fazla yatırımı yönlendirmek için sermaye havuzunu kullanılabilir hale getirecek” tabirleri kullanıldı.

Kadınların iş gücüne iştirak oranı değerli ölçüde düşük

Bankanın öngörüsünün zayıf noktası, iş gücüne iştirak oranı ve bunun Goldman’ın öngördüğü oranda artıp artmayacağı.

“Hindistan’da iş gücüne iştirak oranının son 15 yılda düştüğüne” dikkat çekilen raporda, bayanların iş gücüne iştirak oranının erkeklere nazaran “önemli ölçüde düşük” olduğunun altı çizildi.

Yatırım bankası Haziran ayında yayımladığı farklı bir raporda, “Hindistan’daki çalışma çağındaki tüm bayanların sadece yüzde 20’si çalışıyor” diye yazdı ve düşük sayının, bayanların temel olarak iş teslimine dayalı olan kayıtlı istihdamın ölçümünde dikkate alınmayan modül başı işlerle uğraşmasından kaynaklanabileceğini öne sürdü.

Goldman, Hindistan’ın cari açık vermesi nedeniyle net ihracatın da Hindistan’ın büyümesini engellediğini söyledi. Fakat banka, hizmet ihracatının cari hesap bakiyelerini yumuşattığının altını çizdi.

Goldman’ın raporuna nazaran, Hindistan’ın iktisadı, bölgedeki daha fazla ihracata bağımlı iktisadın tersine iç talep tarafından yönlendiriliyor ve büyümesinin yüzde 60’a varan kısmı temel olarak iç tüketim ve yatırımlara bağlanıyor.

S&P Küresel ve Morgan Stanley, Hindistan’ın 2030 yılına kadar üçüncü büyük iktisat olma yolunda ilerlediğini de öngördü.

Hindistan’ın birinci çeyrek GSYİH’sı, Reuters’in yüzde 5’lik büyüme beklentilerini kolay kolay aşarak, yıllık bazda yüzde 6,1 arttı. Ülkenin tam yıllık büyümesinin, 2021-2022 mali yılındaki yüzde 9,1’lik büyümeye kıyasla yüzde 7,2 olacağı varsayım ediliyor.

YORUMLAR YAZ