• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9644
  % 0,13
 • € EURO
  28,7129
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4762
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  717248,188
  % 1,40
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Google’dan haber yazabilecek yapay zeka teknolojisi

Google’dan haber yazabilecek yapay zeka teknolojisi

The New York Times’ın hususa yakın kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, gazetecilere yardımcı olması için geliştirilen yapay zeka teknolojisi, ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın sahibi olan News Corp’un yöneticilerine sunuldu.

Google’ın “Genesis” ismini verdiği teknolojinin, kendisine verilen şimdiki olaylar dahil her türlü bilgiden, haber metni hazırlayabildiği belirtildi.

Google, gazeteciler için “kişisel asistan” olarak hizmet vermesi için tasarladığı bu teknolojinin, gazetecilere daha değerli haberler için vakit kazandıracağını düşünüyor.

Bazı yöneticiler Genesis’i “rahatsız edici” buldu

Söz konusu sunuma katılan kimi yöneticiler, Genesis’i “rahatsız edici” bularak, “doğru haber yazmak için değerli noktalardan kimilerinin göz gerisi edildiğini” tabir etti.

Google Sözcüsü Jenn Crider ise yaptığı açıklamada “Genesis, gazetecilerin haber yazmak ve bunları doğrulamakta sahip oldukları temel rolün yerini almayı amaçlamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

New York City Üniversitesinden Prof. Jeff Jarvis, Google’ın yeni teknolojisinin, potansiyel olumlu ve olumsuz yanları olduğunu belirterek, “Bu teknoloji, olgusal bilgileri muteber halde sunabiliyorsa, gazeteciler kullanmalıdır.” tabirini kullandı.

Jarvis, birtakım haberlerin gazeteciler ve haber kuruluşlarının nüans ve kültürel anlayışını gerektirdiğine değinerek, kelam konusu teknolojinin kullanılmasının haber kuruluşlarının güvenirliğine ziyan verebileceğine işaret etti.

Haber merkezlerinde yapay zeka tartışması

Dünyanın dört bir yanındaki haber kuruluşları, haber merkezlerinde yapay zeka teknolojilerini kullanıp kullanmama konusunu tartışıyor.

The Times, NPR radyosu ve Insider dahil olmak üzere kimi kuruluşlar, “saniyelerin ve doğruluğun çok değerli olduğu haber dünyasında sorumlu halde nasıl uygulanabileceğini görmek için” yapay zekanın potansiyellerini keşfetmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Associated Press (AP), uzun vakittir kurumsal raporlar üzere mevzuların haberleştirilmesinde yapay zeka kullanırken, ajans ayrıyeten haber arşivini yapay zeka modeli Chat GPT ile paylaşacağını duyurmuştu.

Öte yandan, NBC News ve The Times üzere haber kuruluşları, yapay zekanın bilgilerini müsaadesiz olarak kaydetmesine reaksiyon göstermişti.

YORUMLAR YAZ