• YARIM ALTIN
  5.521,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9343
  % 0,04
 • € EURO
  28,7095
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4721
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2777
  % -0,37
 • BITCOIN/TL
  714286,687
  % 1,03
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Gram altında rekorlar sürat kesmiyor

Gram altında rekorlar sürat kesmiyor

Altın, yatırımcıların Çin’deki dingin toparlanmanın global büyüme üzerindeki tesiri ve Fed’in nakdî sıkılaştırma döngüsünde sona yaklaştığına dair işaretlerleri değerlendirmesiyle tahvil getirilerinin düşmesi sonrası yükseldi.

Spot altın ons başına 1.960 dolardan süreç görüyor. Gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni tarihi tepe görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 1.684 TL rekor tazeledi.

Asya’nın en büyük iktisadına ait tasalar sonrası ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, muhtemel dalgalanma tesirleri hakkında ikazlarda bulunurken ABD tarafında ise bir resesyon beklemediğini söyledi.

Bu durum, altın için ekseriyetle olumsuz olan faiz artış döngüsünde Fed’in yakında duraklamaya gidebileceğine dair iyimserliği artırıyor.

Bu umutlar bedelli metal karşı itimadı tetiklerken Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran Pazartesi günü spot altın takviyeyle Borsa yatırım fonlarına girişler, varlıkların 19 günlük düşüş serisini takiben ikinci günde de yükseldiğini gösterdi.

Öte yandan net uzun konumları beş haftanın en yüksek düzeyine çıkaran para yöneticileri, altını daha cazip görmeye başladı.

Swap yatırımcıları, haftalardır yeni bir faiz artışı için konum alırken Fed’in bu ay sonunda yapılacak toplantıda faizleri 25 baz puan daha artıracağı neredeyse büsbütün fiyatlanmış durumda.

Bu durum potansiyel bir sıkılaştırmanın tesirinin altın için hali hazırda fiyatlandığını gösteriyor.

Yatırımcılar önümüzdeki devir için tüketicilerin yükselen faizlere karşı nasıl reaksiyon verdiğinin işareti olarak Salı günü yayımlanacak ABD perakende satış bilgileri ve ABD bilanço dönemini takip edecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Kurumsal ABD tarafında hem bir resesyonun önleneceği hem de tüketici direncinin devam edeceği konusunda fazla iyimserse, daha fazla Fed sıkılaştırmasının fiyatlandırılması gerekebilir” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ