Parapiyasasi.net
Guterres’ten Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne ait açıklama
Yazar: -23 Mayıs 2023
3

Guterres, BM Güvenlik Kurulu’nda, çatışmada sivillerin korunmasına ait oturumda konuştu.

Dünyanın sivilleri müdafaaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkati çeken Guterres, bu yükümlülüklerin memleketler arası insancıl hukukta açık formda belirtildiğine işaret etti.

Guterres, “Uluslararası insancıl hukukun manası ve hedefini hiçbir vakit göz gerisi etmemeliyiz. Milletlerarası insancıl hukuk, hayat ve vefat, itidal ve anarşi ortasındaki farkı teşkil ediyor.” sözünü kullandı.

İnsani yardım çalışanlarına inançlı erişimin kıymetini vurgulayan Guterres, kelam konusu şahıslara yönelik atakların son bulması ve işlerinin kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres, beşerler ölürken maniler nedeniyle hayati insani yardımların limanlar ve depolarda çürümesinin kabul edilemez olduğunu kaydederek, BM Güvenlik Kurulu’nun üye ülkelerin savaş kurallarına uymalarını sağlama bağlamında değerli rolü olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri, “Siviller, silahlı çatışmanın ölümcül tesirlerinden ziyadesiyle acı çekti. Artık onları korumak için kelamımızı tutmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tahıl Girişimi’ndeki meseleleri gidermek için taraflar görüşmeye devam edecek

Çatışmada sivilleri muhafaza bağlamında Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ve BM ile Rusya ortasındaki Mutabakat Zaptı’nın besin krizinin tesirlerini azaltmak ismine değerli bir örnek teşkil ettiğini söyleyen Guterres, bu teşebbüs sayesinde pazarın daha istikrarlı hale geldiğini ve besin fiyatlarının düştüğünü anımsattı.

Guterres, Rusya’nın teşebbüse 60 gün daha katılmaya devam edeceğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Bazı değerli meseleler devam ediyor. Fakat Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM temsilcileri bu sıkıntıları görüşmeye devam edecek.” diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna’dan besin ve gübre ihracatlarının global tedarik zincirlerine ulaşımının ileride de devam edeceğini umduklarını belirten Guterres, teşebbüsün bunu amaçladığını, BM’nin de teşebbüse tam dayanak vermeyi sürdüreceğini kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar