Parapiyasasi.net
Halkbankası tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilere dair kararda değişiklik
Yazar: -03 Mart 2023
6

Düzenleme kapsamında, müracaat tarihi prestijiyle son 3 yıl içinde, başka kamu kurum ve kuruluşlarının toplam 75 bin lira üzeri faiz yahut hibe dayanağı niteliğindeki dayanaklarından faydalanan esnaf ve sanatkârlara, tıpkı işletme için faiz indirimli kredi kullandırılmayacak.

Kredi kullanacak esnaf ve sanatkarlardan, son 3 yıl içinde öteki kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan toplam 75 bin lira üzeri faiz yahut hibe takviyesi niteliğindeki takviyelerden yararlanmadıklarına dair taahhütname alınacak.

Söz konusu dayanaklardan yararlanıldığının tespit edilmesi halinde ise tüm faiz takviyesi iptal edilecek.

Değişiklik öncesi esnaf ve sanatkarlar, Halkbank’ın faiz yahut hibe takviyelerinden 5 yılda bir yararlanabilirken, ilgili hususta kredi fiyatına ait rastgele bir limit bulunmuyordu. Böylelikle Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara yönelik faiz yahut hibe dayanaklarından faydalanma kuralı 5 yıldan 3 yıla indirilmiş oldu. Ayrıyeten 75 bin liranın altındaki dayanaklardan müddet beklemeden yararlanmanın da önü açıldı.

Öte yandan değişiklik kapsamında karara eklenen unsur ile Halkbank, Gelir Yönetimi Başkanlığı’ndan vergi mükellefliği kayıtlarını temin ederek gerekli denetimleri yapmakla yükümlü olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar