• YARIM ALTIN
  5.528,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9279
  % 0,02
 • € EURO
  28,7219
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4979
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7126
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  717053,240
  % 1,39
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

“Haydarpaşa Garı 2024’te hizmete alınacak”

“Haydarpaşa Garı 2024’te hizmete alınacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bakanlık himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürüttüğü onarım çalışmaları sürüyor.

Bakan Uraloğlu, tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürütülen onarım çalışmalarını ve bölgede bulunan Arkeopark alanını yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Uraloğlu, en çok hasarın yaşandığı ve birinci etap olan tarihi garın çatı onarımın 3 yıl içinde aslına uygun formda restore edilerek tamamlandığına işaret etti.

Yangında ziyan gören iç yer onarımı büsbütün aslına uygun olarak inşa edildiğinin altını çizen Uraloğlu, yangının tahrip ettiği yer kattaki yolcu bekleme salonunun alçı tamirinin ve boya çeşitlerinin aslına uygun olarak yapıldığını belirtti.

Uraloğlu, tarihi dokuya ziyan vermemek ismine yapılan titiz çalışmayla duvarlarda oluşan her türlü kalıntının temizlenerek, mikro enjeksiyon ile yüzeyin sağlamlaştırıldığına dikkati çekti. Bakan Uraloğlu yapılan başka çalışmalara ait şunları kaydetti:

“Yangında ziyan gören dış cephe vitrayları için atölye kurularak, kontrol ve nezaret altında çok itinalı formda onarılıp montajı yapılarak süreksiz olarak müdafaa altına alındı. Tarihi Haydarpaşa Garı’nın simgesi olan ve yangında motoru ve öteki sistemleri ziyan gören saatin bakımı da yapılarak yerine takıldı. Ziyan gören dış cephe taşları ise, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde numune taşlar çıkartılarak laboratuvara gönderildi. Haydarpaşa Garı’nın dış cephe taşlarıyla birebir uyumlu olduğu tespit edilince orada açılan taş ocağıyla taşların temin edilmesi sağlandı. Bu kapsamda yapılan ikinci etap çalışmaları ise devam ediyor. Dış cephe taşlarının tamir işleri devam ederken, yolcu bekleme salonundaki yer döşeme kaplamaları orjinaline uygun bir formda yenilendi. Silüet aydınlatma çalışmaları devam ediyor. 2010 yılında çıkan yangında büyük hasar gören tarihi Haydarpaşa Garı 2024’te büsbütün hazır hale getirilerek hizmete alınacak.”

Uraloğlu, İstanbul’un tarihine ışık tutan Arkeopark alanında yapılan çalışmaları da inceleyerek bölgenin yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi olacağına inandığını vurguladı.

YORUMLAR YAZ