• YARIM ALTIN
  5.535,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9834
  % 0,23
 • € EURO
  28,8031
  % 0,28
 • £ POUND
  33,5910
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  3,7132
  % 0,33
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,47
 • BITCOIN/TL
  716687,733
  % 1,00
 • BIST 100
  8.090,56
  % -0,35

İhracat iklimindeki düzgünleşme yavaşladı

İhracat iklimindeki düzgünleşme yavaşladı

Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi’nin Haziran 2023 devri sonuçları açıklandı. Endekste eşik bedel olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedeller ise bozulmaya işaret ediyor. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi, Haziran ayında eşik kıymet 50,0’ın üzerinde kalarak Türk imalatçılarının ihracat ikliminde güzelleşmenin sürdüğüne işaret etti. Bununla birlikte endeksin mayıstaki 52,3 seviyesinden 51,1’e gerilemesi, talep şartlarındaki güçlenmenin ölçülü seyrettiğini ve beş aydır devam eden düzgünleşme periyodunun en düşük suratında olduğunu gösterdi.

Almanya’da değişim yok, ABD ivme kaybetti

Türk imalatçılarının en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da ekonomik aktivite, imalat ve inşaat bölümlerindeki küçülme ile hizmet kesimindeki büyümenin birbirini dengelemesi sonucu haziranda değişim göstermedi. İtalya, Fransa, Hollanda ve Polonya üzere başka kimi Avrupa ekonomilerinde de üretim düşüş kaydederken, anket kapsamındaki ülkeler içerisinde en bariz daralmalar Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’da ölçüldü. Birleşik Krallık, İspanya ve Yunanistan, ikinci çeyreğin sonunda üretim artışı sağlamaya devam etti lakin kelam konusu üç ülkede de büyüme sürat kesti. Emsal biçimde Amerika Birleşik Devletleri’nde de ekonomik büyüme ivme kaybederek mart ayından bu yana en düşük oranda gerçekleşti.

Orta Doğu, Çin ve Hindistan’da büyüme güçlü

Haziranda Orta Doğu, Türk ihracatçıları için talep artışının ana kaynağı olmaya devam etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nde son 10 ayın en güçlü ekonomik aktivite artışı yaşandı. Anket kapsamındaki ülkeler içinde en güçlü genişleme ise Mart 2015’ten bu yana en yüksek süratte büyüyen Suudi Arabistan’da kaydedildi. Katar’da da üretim güçlü bir formda artarken Lübnan ise on yılı aşkın bir müddettir birinci defa büyüme sağladı. Anket kapsamında takip edilen bölge ekonomileri içerisinde aktivitenin daraldığı tek ülke Mısır oldu.

Rusya’da üretim artışı güçlü ve son üç ayın en yüksek suratında gerçekleşirken Hindistan’da ekonomik aktivite süratli büyüme eğilimini sürdürdü. Brezilya ve Çin’in de üretimini artırmasıyla birlikte BRIC ülkelerinin tamamı genişleme bölgesinde kaldı. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi: “Türk imalatçılarının ihracat iklimi haziran ayında da güzelleşmeye devam etmiş olmakla birlikte, Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere birçok ihracat pazarında artan yavaşlama sinyalleri, dış talepteki güçlenme eğiliminin uzun vadeli olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Öbür yandan, hiçbir yavaşlama işaretinin görülmediği tek bölge olan Orta Doğu, dünyanın başka bölgelerinin sürat kaybettiği bir devirde kıymetli bir talep kaynağı olmaya devam ediyor.”

YORUMLAR YAZ