Parapiyasasi.net
İktisadın doruğu Kocaeli’de masaya yatırıldı
Yazar: -04 Mayıs 2023
6

Kocaeli’de “Türkiye’nin Katma Paha Merkezi: Kocaeli” başlıklı iktisat tepesi gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Sanayi Odası’nın konut sahipliğinde gerçekleştirilen tepenin ana sponsorluğunu Yıldızlar Yatırım Holding yaptı.

Zirvede 3 farklı panelde uzman isimler Kocaeli’nin geleceğine dair görüş ve tekliflerini paylaştı.

“Dünyanın her ülkesinde Kocaeli’de üretilmiş eser bulunuyor”

Dünyanın en büyük 10’uncu üreticileri olduğunu söyleyen ve sarsıntı bölgesi ile Kocaeli’deki yatırımlara dair açıklamalarda bulunan Yıldızlar Holding İdare Konseyi Üyesi Hakkı Yıldız, “Yıldızlar Yatırım Holding olarak 6 Şubat zelzelesi sonrasında bölgeye yardım ettik. Buraya kalıcı olarak ne yapabiliriz dedik ve Yıldızlar Yatırım olarak Hatay İskenderun’a 250 bin ton kapasiteli, 60 milyon euroluk bir yatırım yapmaya karar verdik.

Bizim yapmamız gereken o bölgenin kaybettiği pahaları, nüfusunu ve endüstrisi tekrar kazandırmanın tahlilini bu türlü bulduk. Türkiye denilince akla sanayi kenti Kocaeli geliyor. Dünyanın çabucak hemen her ülkesinde Kocaeli’de üretilmiş bir eser bulunuyor. Kocaeli’nin sanayi kültürü Cumhuriyet öncesine dayanıyor. Bugün hala cazibesini yitirmemiş ve ülkeye katkı sağlamaya devam ediyor. Ülke iktisadında yüzde 13’lük bir oran ile 20 milyar dolarlık bir katkı sağlıyor.

Yıldızlar Holding’de bunun bir kesimi olmak için çalışıyor. Yıldız Entegre dünyanın en büyük 10’uncu üreticisi. Natürel hayat endüstriden ibaret değil, Kocaelispor’a da ana sponsor olduk. Çok şükür ayağımız uğurlu geldi. İnşallah daima birlikte şampiyon olacağız” diye konuştu.

“Kocaeli ülke olsa dünyanın 37. büyük dış ticaret hacmine sahip olurdu”

Verilere nazaran Kocaeli’nin ülke olsa dış ticarette dünyada 37. sırada yer alacağını söyleyen Kocaeli Sanayi Odası Lideri Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizde birinci 500’de 84 tane firma var. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 17’sini Kocaeli’de yapıyoruz.

Kişi başı ihracat gelirinde Kocaeli, 18 bin 155 dolar kişi başı ihracat yapıyor. Yani, tüm ülke Kocaeli kadar ihracat yapıyor olsaydı ülkemizin ihracatı 1 trilyon 548 milyar dolar olabilirdi. Bu da bizi dünya sıralamasında nereye gelebileceğini siz kestirim edebilirsiniz. Dış ticaret hacmimizin toplamı 109 milyar dolar. Bunu ülkeler sıralamasına koyarsak Kocaeli dünyanın 37. büyük dış ticaret hacmine sahip ülke olurdu” dedi.

Zeytinoğlu, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a limanlarla ilgili talepte bulunarak, “Hem limanlarımız bizi çok kıymetli kılıyor hem sanayi yatırımları bizim için çok kıymetli ve kıymetli. Limanları arttıralım demiyorum sayın liderim ancak limanları gereksinimlerine nazaran büyümelerini talep ediyoruz sizden” formunda konuştu.

“Kocaeli’den başlamakla yanlışsız adrestesiniz”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın ise “Hep şöyle düşünülür; Kocaeli, Türkiye’nin sanayi yoğunluğu en fazla olan ili. Herkes bu türlü biliyor lakin bunlar yanlışsız bilinen yanlışlar, ezberler. Bunlarla evvel boğuşmamız gerekiyor. Kocaeli, nitekim apayrı bir yer. Kocaeli’yi düzgün anladığımızda, Türkiye’yi âlâ anlamak dünyayı yeterli anlamakla birlikte yeni şeyler yapmak bence mümkün olacak. Bence Kocaeli’den başlamakla hakikat bir adrestesiniz” dedi.

Gerçekleştirilen doruğa İktisat Gazetesi İdare Şurası Lideri Hakan Güldağ, Bloomberg HT Genel Yayın Direktörü Açıl Sezen, Yıldızlar Yatırım Holding İdare Şurası Üyesi Hakkı Yıldız, Kocaeli Sanayi Odası Lideri Ayhan Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın iştirak sağladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar