Parapiyasasi.net
İngiltere iktisadı birinci çeyrekte beklentilere paralel büyüdü
Yazar: -12 Mayıs 2023
4

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere’nin Mart ayı ve birinci çeyreğe ait büyüme sayılarını açıkladı. Buna nazaran, Ocak ayına ait daha evvel yüzde 0,4 olarak açıklanan büyüme oranı yüzde 0,5’e revize edildi.

Ülke iktisadı Mart’ta yüzde 0,3 küçüldü. Bu daralmada, hizmet dalı aktivitesindeki yüzde 0,5’lik düşüş tesirli oldu.

Öte yandan, bu yılın birinci çeyreğinde ise İngiltere iktisadı yüzde 0,1 büyüme gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de yüzde 0,1 büyüme kaydedeceği istikametinde gerçekleşiyordu.

Hizmet dalındaki yüzde 0,1, inşaat bölümündeki yüzde 0,7 ve üretim dalındaki yüzde 0,1’lik artış, bu periyottaki büyümenin itici gücü oldu.

İlk çeyrekte, hane halkı harcamasında artış görülmedi.

Bloomberg ekonomistleri 2. çeyreğe ait “Bu esnekliğin devam etmesi gerekiyor. İktisadın 2. çeyrekte büyümesini engellecek tek faktör Kral Charles’ın taç giyme merasimi hasebiyle Mayıs ayında ekstra tatil olması. Mevcut çeyrekte GSYİH’nın sabit kalacağını varsayım ettik, lakin temel büyümenin bu görünümü değiştireceğini düşünüyoruz. Örneğin, Nisan ayı PMI’ı, yüzde 0,5’lik üç aylık büyüme ile tutarlı” yorumunda bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar