• YARIM ALTIN
  5.543,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9781
  % 0,21
 • € EURO
  28,7896
  % 0,23
 • £ POUND
  33,4921
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7084
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,2789
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  712347,121
  % -0,43
 • BIST 100
  8.082,66
  % -0,44

İngiltere: Rusya tahıl muahedesinde dehşet siyaseti uyguluyor

İngiltere: Rusya tahıl muahedesinde dehşet siyaseti uyguluyor

Woodward, İngiltere’nin BM Güvenlik Kurulu (BMGK) Başkanlığı’nı Birleşik Arap Emirlikleri’nden devralmasının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Diğer ülkelerin değişim talebi olduğunu belirten Woodward, “Güçlü ülkeler sorumluluklarını yerine getirmiyor. Biz değişim sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Woodward, BMGK’nin ıslahat edilmesi ve genişlemesi gerektiğine işaret ederek Hindistan, Brezilya, Almanya, Japonya ve Afrika ülkelerinin dahil edilmesini desteklediklerini söyledi.

Yapay zekayı da BMGK gündemine getireceklerini aktaran Woodward, oturuma İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin başkanlık edeceğini duyurdu.

Woodward, Ukrayna’yla ilgili de bir toplantı düzenleneceğini belirterek, “Başkanlığımızda Rusya’nın savaş hataları hakkında gerçeklerin bilinmesine katkı sağlayacağız ve Rusya’nın savaşı sonlandırması için gayret sarf edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın BMGK’deki pozisyonunu suistimal ettiğini savunan Woodward, vaktin verimli kullanılması için başka üye ülkelerle uyum halinde hareket edeceklerini kaydetti.

“Rusya endişe siyaseti yürütüyor”

Woodward, Karadeniz Tahıl Muahedesi’nin mühletinin 18 Temmuz’da dolacağını ve teşebbüsün kıymetli katkılar sağladığını belirterek devamını desteklediklerini bildirdi.

Anlaşmanın Rusya tarafından tutsak edildiğini kaydeden Woodward, “Her yenileme devrine geldiğimizde görüyoruz ki Rusya endişe siyaseti uyguluyor. Rusya insanların tabağındaki yemekler üzerinden endişe siyaseti yürütüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Woodward, mutabakatın yenileneceğinden “emin olmadığına” işaret ederek, BM’nin gereken her türlü adımı attığını söyledi.

Rusya’nın Afrikalı ülkelere fiyatsız tahıl vereceği tarafındaki kelamına ait ise Woodward, “Bu kelama çok prestij etmiyorum.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR YAZ