Parapiyasasi.net
İngiltere’de 11 milyon kişi fatura ödemekte zorlanıyor
Yazar: -18 Mayıs 2023
8

İngiliz kontrol kurumu Finansal İdare Otoritesi’nden (FCA) yapılan açıklamada, kurumun araştırmasına nazaran, ülkede faturalarını ödemekte zorlanan kişi sayısının bu yılın Ocak ayında 10,9 milyona ulaştığı belirtildi.

FCA açıklamasına nazaran, ülkede faturaların ödeme zahmeti çeken kişi sayısı geçen yılın Mayıs ayında ise 7,8 milyon düzeyindeydi.

Ülkede nüfusun yaklaşık 28 milyonluk kısmının borçları nedeniyle ağır gerilim altında hayatını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, kredi ve fatura ödemelerini 6 ayda en az üç sefer vaktinde yapamayan kişi sayısının ise bu yılın ocak ayında geçen yılın mayıs ayına kıyasla 1,4 milyon artarak 5,6 milyona yükseldiği kaydedildi.

6,2 milyon kişi sigortalarını iptal ettirdi

Açıklamada, ülkede yaklaşık 6,2 milyon kişinin geçen yılın Ocak ayı prestijiyle artan hayat pahalılığı nedeniyle sigorta poliçelerini iptal ettirmek zorunda kaldığı da belirtildi.

Konuya ait değerlendirmelerine yer verilen FCA Tüketici ve Rekabet Yöneticisi Sheldon Mills, “Araştırmamız, artan hayat pahalılığının halkın faturalarını ödeyebilme gücü üzerindeki gerçek tesirini gösteriyor” sözünü kullandı.

Mills, “Finansal kuruluşların mali zorluklarla karşı karşıya kalan yahut yakında olabileceklerinden telaş duyan müşterilerine yardım etmelerini sağlamak için süratli hareket etmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 45’lik kesim indirim marketine gidiyor, masrafları kısmaya çalışıyor

Ülkenin önde gelen bankalarından HSBC’nin yaptığı bir diğer araştırmada ise nüfusun yaklaşık yüzde 78’inin masraflarında bir biçimde kısıntıya gitmenin yolunu aradığı belirtildi.

Araştırmaya nazaran, ülkede vatandaşların yaklaşık yüzde 45’lik kesiti indirimli marketlerden alışveriş yapmayı tercih ederek zarurî masraflarından kısmaya çalışıyor.

HSBC’nin Varlık ve Ferdî Bankacılık Lideri Jose Carvalho, bahse ait değerlendirmesinde, “Artan hayat pahalılığı birçok insanın üzerinde tesirini hissettirmeye devam ediyor.” tabirlerini kullandı.

Gıda yardımı alan kişi sayısı 3 milyona yaklaştı

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey de dün Exeter kentinde bir besin bankasını ziyaret ettiğini belirterek, “Çok sayıda insanın güç kararlarla karşı karşıya kaldığı, zorunlu gereksinimlerinden kısmak zorunda kaldığı açık formda görülüyor” demişti.

İngiltere genelinde gereksinim sahiplerinin besin ihtiyaçlarını karşıladığı 1.600’ün üzerinde besin bankası ve besin dağıtım noktası işleten Trussell Vakfı’nın yıllık raporuna nazaran, son bir yılda 760 bini birinci sefer olmak üzere yaklaşık 3 milyon şahsa besin kolisi yardımı yapıldı.

Londra’da ortalama konut kirası 2 bin 500 sterlini aşarak rekor kırdı

İngiliz online emlak şirketi Rightmove tarafından geçen ay yapılan açıklamada, başşehir Londra’da ortalama bir konutun kirasının bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 14 artarak aylık 2 bin 501 sterlin ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine yükseldiği bildirilmişti.

İngiltere’de enflasyon martta yüzde 10,1 olmuştu. Besin enflasyonu ise yüzde 19,1 ile 46 yılın en yüksek düzeyini görmüştü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) geçen hafta enflasyonun yüzde 2 maksat düzeyine düşürülebilmesi emeliyle siyaset faizini üst üste 12’inci kere artırarak, yüzde 4,25’ten yüzde 4,50’ye yükseltmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar