• YARIM ALTIN
  5.530,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9489
  % 0,07
 • € EURO
  28,7083
  % -0,06
 • £ POUND
  33,4976
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  3,7104
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,28
 • BITCOIN/TL
  716150,645
  % 1,48
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

İngiltere’nin büyük bankaları gerilim testini geçti

İngiltere’nin büyük bankaları gerilim testini geçti

İngiltere Merkez Bankası (BOE), İngiltere’nin en büyük sekiz bankasının tamamının, önemli bir ekonomik krize karşı dayanıklılıklarını inceleyen en son gerilim testini geçtiğini söyledi.

Çarşamba günü yayınlanan sonuçlara nazaran, firmalar, konut piyasası çöküşü, artan işsizlik ve yüzde 6’ya kadar yükselen faiz oranları dahil olmak üzere iktisada yönelik bir şok yaşanması durumunda kredi vermeye devam edecek kadar sermayeye sahip olacak.

BOE tarafından yapılan açıklamada, “İngiltere bankacılık sistemi, ekonomik ve finansal şartlar beklenenden değerli ölçüde daha berbat olsa bile, hane halklarını ve işletmeleri daha yüksek faiz oranlarının yaşandığı devirde de destekleme kapasitesine sahip. Gerilim testinde uygulanan senaryo, mevcut makroekonomik görünümden çok daha ağır bir durumu işliyor” sözleri kullanıldı.

Test edilen bankalar ülke iktisadının yüzde 75’ine kredi sağlıyor

Bu yıl Barclays Plc, HSBC Holdings Plc, Lloyds Banking Group Plc, Nationwide Building Society, NatWest Group Plc, Banco Santander SA’nın İngiliz kolu, Standard Chartered Plc ve Virgin Money UK Plc bankaları test edildi. Bu bankalar İngiltere iktisadına verilen kredilerin yaklaşık yüzde 75’ini sağlıyor.

BOE, bankaların piyasa bedeli 1,4 trilyon sterlin (1,8 trilyon dolar) olan yüksek kaliteli likit varlıklara sahip olduğunu ve yaklaşık bu varlıkların üçte ikisinin nakit yahut merkez bankası rezervlerinde olduğunu söyledi. Bu durum, bankaların piyasalardaki likiditenin baskı altına girmesi durumunda borç vermeye devam etmek için bol ölçüde kaynağa sahip olacakları manasına geliyor.

Test, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde altı aylık bir gecikme sonrası Eylül ayında başladı.

Politika faizinin yüzde 6’ya çıktığı senaryo test edildi

Stres testi İngiltere’de siyaset faizinin yüzde 6’ya yükselmesi sonrası kademeli olarak yüzde 3,5’in altın düşmesini içerirken bu senaryonun bir ögesi şu anda gerçekleşiyor. Para piyasaları, siyaset toplantı tarihlerine bağlı faiz oranı takaslarına (swap) nazaran BOE’nin faizleri yüzde 6,5’e kadar çıkaracağını fiyatlıyor.

Bu oran, birkaç ay evvel yüzde 5 olarak fiyatlanıyordu ve gerçekleşmesi durumunda 1998’den bu yana en yüksek faiz düzeyi olacak.

Öte yandan banka İngiltere’nin ulusal gelirinin yüzde 5 daralması, işsizliğin iki kattan daha fazla artara yüzde 8,5’e yükselmesi ve konut emlak fiyatlarının yüzde 31 düşmesi üzere şoklarla ne kadar uygun bir halde başa çıkabileceğini de inceledi.

Bankaların tamamı daha evvel Aralık 2021’de BOE’nin gerçekleştirdiği ve çift tabanlı bir sakinliği ve yıllar uzunluğu sürecek toplumsal düzenlemeleri içeren bir gerilim testini geçebilecekleri sonucuna varmıştı.

İngiltere Merkez Bankası yaşanan finansal krizin akabinde bölümün ekonomik zorluklara dayanacak kadar sermayeye sahip olup olmadığını denetim etmek için 2014 yılında tertipli testlere başlamıştı.

YORUMLAR YAZ