Parapiyasasi.net
Intel 1 trilyon parametreli yapay zeka modelini duyurdu
Yazar: -24 Mayıs 2023
7

HANDE BERKTAN

ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan teknoloji şirketi Intel, yeni bir üretken yapay zeka modeli olan Aurora genAI’ı duyurdu. Aurora genAI modeli, genel metin, bilimsel metinler, bilimsel bilgiler ve alanla ilgili kodlar üzerinde eğitilecek. Bu model, potansiyel uygulamaları olan büsbütün bilim odaklı üretken bir yapay zeka modeli olacak.

Aurora genAI’ın odaklanacağı alanlar ise molekül ve materyallerin dizaynından milyonlarca kaynaktan bilgi sentezine, sistem biyolojisi, polimer kimyası ve güç materyalleri, iklim bilimi ve kozmolojide yeni deneyler önermeye kadar birçok uygulamada yer alacak. Model ayrıyeten kanser ve öteki hastalıklarla ilgili biyolojik süreçlerin tanımlanmasını hızlandırmak ve ilaç dizaynına yönelik gayeler önermek için de kullanılacak.

Intel Aurora gen AI’dan 1 trilyon parametre hedefi

Intel Aurora genAI modelinin temelleri Megatron ve DeepSpeed’e dayanmakta. En değerlisi, yeni model için hedeflenen boyut 1 trilyon parametre olacak. Bu ortada, ChatGPT’nin fiyatsız ve herkese açık sürümleri için amaç boyutu yalnızca 175 milyar olduğunu da belirtelim.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar